Ryanair: Kolejne główne lotniska w planach

26 stycznia 2015 16:26
27 komentarzy
Ryanair planuje ekspansję w Europie i nie wyklucza rozpoczęcia lotów z Amsterdamu, Monachium, Mediolanu-Malpensy i Paryża-CDG. Według analityków jest to przede wszystkim odpowiedź na projekt Lufthansy znany pod nazwą "nowe Eurowings".
Reklama
Po planach zwiększenia obecności spółek niskokosztowych należących do Air France-KLM oraz Lufthansy, a także reorganizacji Alitalii, Ryanair zamierza walczyć z nimi na głównych lotniskach. Przewoźnik chce się pojawić m.in. w Amsterdamie - bazie linii KLM i Transavia.

Według wstępnych informacji do jakich dotarł Pasazer.com przewoźnik jest już po wstępnych rozmowach z portem Schiphol, na którym chciałby się pojawić w drugim półroczu tego roku.

Drugim celem jest baza Air France. Irlandzki przewoźnik rozważy otwarcie połączeń z paryskiego lotniska jeżeli firma nim zarządzająca, Aéroports de Paris (ADP), zmniejszy opłaty lotniskowe.

- Latać z lotniska Charlesa de Gaulle'a? Dlaczego nie. W porcie Orly nie ma już wolnych slotów, natomiast na CDG wciąż są. Uruchomienie każdego połączenia będzie uzupełniać, a nie konkurować z naszymi obecnymi rejsami z lotniska Paryż Beauvais. Na razie jednak nie mamy żadnych konkretnych ram czasowych, aby latać z Roissy, chyba, że port obniży opłaty. W chwili obecnej wzrost w Niemczech jest dla nas głównym priorytetem - powiedział podczas konferencji w Paryżu David O'Brien, dyrektor handlowy Ryanair.

Mimo że działalność linii skupia się od zawsze na drugorzędnych portach lotniczych, to irlandzki przewoźnik zaczął zwracać uwagę w Europie na największe porty, z których chce przejąć pasażerów podróżujących służbowo.

- Przenosiny na główne lotniska są nieuniknione. Ale to będzie dodatek, nie zastąpienie - mówił w ubiegłym roku w trakcie rozmowy z Pasazer.com Michael O'Leary, prezes Ryanaira. Wtedy O'Leary zaprzeczył jednak, by w grę wchodziły loty na paryskie lotnisko CDG - problemem miał być zbyt długi czas nawrotu samolotu na ziemi.

Biorąc pod uwagę dominacje niskokosztowców na europejskim niebie, Michael O'Leary powiedział także, że widzi przyszłość, w której Ryanair, easyJet i Wizz Air działają jako linie dowozowe dla tradycyjnych przewoźników na trasach międzynarodowych i międzykontynentalnych.

//www.pasazer.com/img/images/normal/ryanair,b737800,lcj(pbozyk).jpg
Kolejnym celem Ryanaira są Niemcy i lotnisko w Monachium. Linia zamierza znacznie poszerzyć swoją obecność w tym kraju z zamiarem latania z co najmniej 20 najważniejszych niemieckich lotnisk.

- Rozpoczęliśmy rozmowy ze wszystkimi dużymi lotniskami w Niemczech z wyłączeniem Frankfurt Airport - powiedział Kenny Jacobs, dyrektor marketingu Ryanair.

Wśród lotnisk, z których linia chciałaby rozpocząć wkrótce loty, jest Monachium, gdzie Jacobs odbył wstępne rozmowy z operatorem portu o ewentualnej bazie przewoźnika. Potencjalne działania mogą wywołać dwucyfrowy wzrost częstotliwości lotów.

- W grudniu spotkałem się z przedstawicielami lotniska w Monachium, które jest chętne do współpracy, a jedyną rzeczą, jakiej naprawdę brakuje, to odpowiedni podział slotów i zaplanowanie nowych operacji lotniczych - dodał Jacobs.

Ryanair obecnie obsługuje rejon Monachium poprzez lotnisko w mieście Memmingen.

//www.pasazer.com/img/images/airplane/ryanair738.jpg
Ryanair planuje zbazować w sezonie letnim 2015 cztery boeingi B737-800 na lotnisku Mediolan Malpensa - dodał Roger Zanesco, prezes spółki Aeroporti Lombardi zarządzającej lotniskami w Mediolanie. W wywiadzie dla lokalnej prasy Zanesco powiedział, że do zbazowania samolotów może dojść już w czerwcu tego roku.

W ubiegłym roku Ryanair przeniósł się z lotniska Bergamo na Malpensę i korzystał z niego przez kilkanaście dni z powodu tymczasowego remontu pasa startowego w porcie Orio al Serio. Według źródeł lotniskowych linia przedłużyła swój pobyt w porcie o ponad tydzień i wykorzystała ten czas do testowania lotów z Malpensy przed tegorocznym przejściem na stałe na nowe lotnisko.

Irlandzki przewoźnik już wcześniej chciał pojawić się na lotnisku Malpensa. Jednak jego propozycje finansowe dotyczące korzystania z terminala i infrastruktury portu były za małe i zostały odrzucone przez operatora lotniska i firmy handlingowe.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
mietek 2015-01-30 13:33   
mietek - Profil mietek
@infomodlin: Sorry ale PPL nie ma jak zablokować FR w WAW. PPL chciał żeby LCC latały z WMI ale jak widać tylko FR się tam przeniósł, a Wizz i Norwegian dalej latają z WAW.
infomodlin 2015-01-29 21:39   
infomodlin - Profil infomodlin
gość_69efa@ pożyjemy zobaczymy
gość_69efa 2015-01-29 21:17   
gość_69efa - Profil gość_69efa
@infomodlin A ja gwarantuję Tobie, że jeśli FR uprze się i będzie widział biznes to żadna blokada ze strony PPL nie pomoże. I wcale to nie musi być gwóźdź do trumny LOTu, obie linie spokojnie mogą współistnieć i po prostu uzupełniać ofertę kierunków z jednego lotniska. To zdaje egzamin na wielu lotniskach więc sprawdzi się i w WAW :)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy