Aerofłot zamówi kolejnych 20 maszyn SSJ100

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
20 stycznia 2015 16:40
Linia Aerofłot podpisała z firmą Sukhoi Civil Aircraft Company (SCAC) zobowiązanie do zakupu kolejnych 20 Suchojów SSJ100. Jest to część programu rozwoju floty regionalnej przewoźnika. Wartość przyszłego kontraktu opiewa na kwotę około 900 mln dolarów amerykańskich.
Reklama

Po finalizacji zamówienia łączna liczba zamówionych samolotów przez Aerofłot wzrośnie do 50 maszyn Suchoj SSJ100. Rosyjski przewoźnik posiada jeszcze 10 opcji na samoloty tego typu.

Suchoje Aerofłotu zabierają na pokład 87 pasażerów: 12 w klasie biznes oraz 75 w ekonomicznej. Maszyny napędzają dwa silniki PowerJet o oznaczeniu SaM146. Firma PowerJet to joint venture francuskiej firmy SNECMA i rosyjskiej NPO Saturn.

Obecnie flota Aerofłotu składa się ze 150 samolotów, w tym 16 maszyn Suchoj SSJ100. Rosyjski przewoźnik zamówił w 2007 r. 30 samolotów tego typu. Linia obsługuje Suchojami loty na kilkudziesięciu kierunkach m.in. do miast w Rosji, Niemczech, Szwecji, Danii, Finlandii, Norwegii, Chorwacji, Rumunii, Łotwy, Estonii, na Ukrainie oraz Białorusi.

//www.pasazer.com/img/images/normal/such100,aeroflot,media2.jpg
Suchoj Superjet 100 (Sukhoi Superjet SSJ) to regionalny samolot pasażerski zaprojektowany przez firmę Suchoj oraz biuro konstrukcyjne Jakowlewa i Iljuszyna. Awionikę samolotu dostarcza firma Thales, układy sterujące Liebherr, a silniki PowerJet. Montaż maszyn odbywa się w zakładzie w Komsomolsku nad Amurem, ale produkcja seryjna planowana jest też w zakładach w europejskiej części Federacji Rosyjskiej. Do tej pory zamówiono 296 Suchojów SSJ100 wraz ze 120 opcjami. Do końca 2014 r. dostarczono łączenie 54 samoloty tego typu.

Konsultantem projektu jest Boeing, a partnerem strategicznym Alenia Aeronautica. We Włoszech działa także firma SuperJet International - spółka joint venture pomiędzy firmą Alenia Aermacchi (51 proc.), a holdingiem Suchoja (49 proc.), która jest odpowiedzialna za wykonanie dostaw dla zachodnich odbiorców SSJ100. W zakładzie każda maszyna otrzyma pełny wystrój kabiny pasażerskiej, a także pełne malowanie danego przewoźnika oraz przygotowanie dokumentacji lotniczej samolotu do dostawy.

Piotr Bożyk
Fot. Aerofłot
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama