Austrian: 1,1-proc. spadek w 2014 r.

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
19 stycznia 2015 08:50
Austrian Airlines przewiozły w 2014 r. 11,2 mln pasażerów. Oznacza to ponad 1-procentowy spadek w stosunku do wyników sprzed roku. Przyczyniła się do tego sytuacja kryzysowa w Rosji, na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie.
Reklama

Najgorzej wypadły trasy średniego zasięgu - głównie na Bliski Wschód i do Afryki. Ze względu na niestabilną sytuację i zagrożenie bezpieczeństwa w tych regionach przewoźnik zdecydował się zawiesić na miesiąc w sierpniu ub. r. rejsy do Irbilu (Irak). Całkowicie zrezygnowano także z obsługi tras do Trypolisu (Libia) i Bagdadu (Irak). Spadek przewozów na tych destynacjach wyniósł prawie 6,5 proc.

Słabsze wyniki niż w 2013 r. Austrian Airlines osiągnęły również na trasach europejskich. Liczba obsłużonych pasażerów (9,4 mln.) spadła o 2,5 proc., a wypełnienie samolotów zmniejszyło się o 0,5 pkt proc. do 76,5 proc. Gorsze rezultaty są efektem konfliktu na Ukrainie i osłabienia rosyjskiej waluty. W związku z tym przewoźnik musiał zredukować częstość obsługi niektórych tras lub czasowo zawieszał w 2014 r. loty do niektórych destynacji (np. do Charkowa i Dniepropietrowska latem ub. roku).

Duże odbicie zanotowano jednak na trasach transatlantyckich. Wzrost na nich wyniósł 7,3 proc. Stało się to możliwe dzięki dodaniu do obsługi siatki dalekodystansowej kolejnego boeinga 777, który zastąpił starsze 767 na trasach do Waszyngtonu i Chicago. Od lipca dodano także kolejny północnoamerykański kierunek - Newark.

W perspektywie rocznej łączne oferowanie mierzone współczynnikiem ASK wzrosło o 3,6 proc., a ruch w RPK - o 4,1 proc. Średnie wypełnienie samolotów w ramach całej siatki Austrian Airlines wyniosło 78,9 proc. (+0,3 pkt proc.).

Przez cały rok 2014 Austrian Airlines wykonały ponad 127 tys. rejsów przy średniej dziennej 348 lotów. W ciągu jednej doby z usług przewoźnika skorzystało średnio 30 tys. pasażerów.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama