Lotnisko Lublin wypromuje... Lublin

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
17 stycznia 2015 14:13
146 komentarzy
Port lotniczy w Lublinie zwyciężył w przetargu województwa lubelskiego na promocję lotów z tego miasta. Lotnisko otrzyma 2 mln zł od samorządu, za które będzie musiało wykupić kampanie reklamowe u co najmniej dwóch przewoźników i na pięciu lotniskach, w tym trzech zagranicznych.
Reklama

Reklamy mają zostać wykupione na lotniskach, które mają połączenie z Lublinem. Warunki przetargu mówią o trzech lotniskach zagranicznych i dwóch lotniskach krajowych, a reklamy mają być eksponowane w dwóch seriach. Pierwsza ma potrwać 5 tygodni i rozpocząć się miesiąc po podpisaniu umowy. Drugi etap kampanii potrwa 3 tygodnie i nie może rozpocząć się wcześniej niż 1 kwietnia.

W ramach kampanii na lotniskach samorząd oczekuje m.in. wykupienia reklam na citylightach, billboardach lub płachtach, a także na elewacji oraz promocji w salonikach biznesowych (w tym poprzez dystrybucję wojewódzkich wydawnictw).

Druga część zamówienia to promocja u co najmniej dwóch przewoźników, w dwóch różnych edycjach. Kampania ma ruszyć również 30 dni po podpisaniu umowy i trwać co najmniej 30 dni. W jej ramach województwo oczekuje promocji m.in. w magazynach pokładowych, na stronie internetowej linii, na kartach pokładowych i potwierdzeniach rezerwacji oraz na profilach linii w mediach społecznościowych.


Województwo przeznaczyło na promocję 2 mln zł brutto i dokładnie tyle warta jest oferta lubelskiego lotniska.

- Jako firma mająca doświadczenie we współpracy zarówno z przewoźnikami, jak i innymi lotniskami postanowiliśmy wziąć udział w tym postępowaniu, proponując konkretne działania w oparciu o istniejącą siatkę połączeń. Zależy nam na tym, aby przy okazji połączeń odpowiednio promować ofertę turystyczną regionu. Zależy nam na wykorzystaniu efektu synergii i promocji przy tej okazji konkretnych ofert przewoźników latających do Lublina - wyjaśnia w rozmowie z Pasazer.com Ireneusz Dylczyk, dyrektor handlowy lotniska w Lublinie.

Przetargi na promocję lotów z danego miasta lub regionu są często wygrywane przez przewoźników niskokosztowych oferujących loty z tego lotniska.

W Lublinie stało się jednak inaczej, a żaden konkretny przewoźnik w ogóle nie zgłosił się do przetargu. Warunki zostały tak sformułowane, że nie można mówić o ukrytej dopłacie dla linii lotniczych. Województwo postawiło takie wymagania, że przewoźnicy w praktyce nie mieli żadnego interesu w starcie w przetargu.

Ponieważ warunki mówiły o co najmniej dwóch liniach, gdyby zwycięzcą został przewoźnik, musiałby w praktyce wykupić reklamy u swojego konkurenta oraz promować się na lotniskach, na które z Lublina lata ktoś inny. Jedynie Wizz Air lata z Lublina do trzech miast zagranicznych. Co prawda przewoźnik mógłby reklamować się również w Polsce, ale wtedy w praktyce samorząd lubelski płaciłby za promocję lotów z innych miast - co z kolei ma wątpliwy sens biznesowy z punktu widzenia województwa.

Na razie nie wiadomo, na jakich lotniskach i u jakich przewoźników będzie reklamowało region lotnisko. Nie wiadomo, jak rozwiązany zostanie wymóg reklamy na dwóch lotniskach krajowych połączonych bezpośrednio z Lublinem. W momencie rozpisywania przetargu Eurolot oferował bezpośrednie loty do Gdańska i Warszawy, jednak połączenie do stolicy zostaje 18 stycznia zawieszone.

Lotnisko nie chce na razie zdradzać swoich planów, choć konkretne propozycje musiało już przedstawić w ofercie.

- Do czasu formalnego rozstrzygnięcia postępowania nie komentujemy złożonej przez Port Lotniczy Lublin oferty - ucina Piotr R. Jankowski, rzecznik prasowy lubelskiego portu lotniczego.

Łatwiej będzie wybrać przewoźników, bo do Lublina lata już pięciu: Ryanair, Wizz Air, Lufthansa, Eurolot i wkrótce Carpatair. Nie będzie też problemu z trzema lotniskami zagranicznymi - lotnisko ma połączenia do Londynu (Luton i Stansted), Oslo-Torp, Sztokholmu-Skavsta, Mediolanu-Malpensa i Frankfurtu, a wkrótce także do Rzymu-Fiumicino.
Reklama
Komentowanie tego wątku zostało wyłączone.
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama