Lotnisko Göteborg-City zostanie zamknięte

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
16 stycznia 2015 09:13
Szwedzka organizacja Swedavia zadecydowała o trwałym zamknięciu portu lotniczego Göteborg-City (GSE), znanego także pod nazwą Säve. Powodem są nieopłacalne w naprawie uszkodzenia drogi startowej. Cały ruch przejmie lotnisko Landvetter.
Reklama


Już na początku grudnia korzystające wcześniej z lotniska Göteborg-City linie niskokosztowe, w tym Ryanair i Wizz Air, przeniosły się na główne lotnisko Landvetter. Wymusiły to wprowadzone ograniczenia masy samolotów startujących i lądujących na lotnisku Göteborg-City.

Na położonym bliżej centrum miasta lotnisku GSE pozostała jedynie linia Sparrow Aviation, oferująca loty do Sztokholmu-Brommy. Początkowo restrykcje miały obowiązywać do 31 stycznia, ale po przeprowadzonych analizach zarządzający lotniskiem uznali, że remont pasa nie ma sensu.

Koszty naprawy drogi startowej oszacowano na 250 mln koron szwedzkich (ok. 115 mln zł). Uznano, że to zbyt duża kwota jak na lotnisko, które obsługuje ok. 800 tys. pasażerów rocznie.

Swedavia zdecydowała o przejęciu pozostałych udziałów w lotnisku i stopniowym wygaszeniu jego działalności. Jak podkreśliła spółka w komunikacie prasowym, wszyscy przewoźnicy będą zachęcani do pozostania w Göteborgu i przenosin na należące do Swedavii lotnisko Landvetter na stałe. Jak podają lokalne media, na pewno zrobi tak Ryanair.

- Niestety, nie było możliwości rozwoju lotniska Göteborg-City w taki sposób, który wspierałby ruch do i z regionu Zachodniego Götaland. Dlatego musimy skoncentrować nasze zasoby na lotnisku Landvetter - powiedział Karl Wistrand, zastępca dyrektora wykonawczego Swedavii.

Spółka zapowiedziała rozmowy z innymi użytkownikami lotniska GSE, w tym z lotnictwem ogólnym, mające na celu znalezienie możliwości całkowitego wygaszenia tego portu lotniczego.

Na lotnisko GSE lata obecnie z Polski Wizz Air (z Gdańska i Lotniska Chopina).
Reklama
W tym temacie przeczytasz
Brak wiadomości
Pasazer.com na Facebooku
...wczytuję...

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama