5 pytań do... Akbara Al Bakera (Qatar)

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
12 stycznia 2015 08:30
4 komentarze
To jeden z najważniejszych i najbardziej znanych menedżerów w branży lotniczej. M.in. o planach związanych z nowym samolotem airbus A350, a także o rozwoju w Polsce z Akbarem Al Bakerem, prezesem Qatar Airways, rozmawiał w Tuluzie redaktor Pasazer.com Piotr Bożyk.
Reklama
Pasazer.com: Qatar Airways został pierwszą linią na świecie, która odebrała airbusa A350. Jakim samolotem jest dla linii A350 i jak wygląda harmonogram dostaw?

Akbar Al Baker: To jest niesamowite uczucie być pierwszą linią na świecie, która odbiera A350 i do tego jest największym klientem najnowszego programu Airbusa. Drugi A350 zasili naszą flotę w lutym, a kolejny w marcu. Do końca 2015 r. będziemy posiadać we flocie 9 takich samolotów. Na 2016 r. zaplanowany jest odbiór 15 airbusów A350.

Pierwszy komercyjny rejs jest zaplanowany na 15 stycznia 2015 r. Od tego dnia A350XWB będzie można zobaczyć na trasie Doha-Frankfurt. Zanim jednak polecimy do Niemiec samolot ten pojawi się na kilka dni w Londynie, gdzie będą przeprowadzane pomiary hałasu A350. Chcemy udowodnić Brytyjczykom, ale nie tylko, że jest to bardzo cichy i ekologiczny samolot oraz że dzięki takim maszynom mieszkańcy wokół lotnisk będą mogli się cieszyć większym spokojem.

Ten samolot na pewno będzie tym, który zmieni reguły gry w branży lotniczej w swoim segmencie, ale także we flocie Qatar Airways. Za kilka lat trzon naszej średnio i dalekodystansowej floty stanowić będzie właśnie 80 maszyn A350-900 (43) i -1000 (37).

//www.pasazer.com/img/images/normal/qatar,poklad,a350,pbozyk15.jpg
Akbar Al Baker (po lewej) wraz z Fabrice Brégierem, szefem Airbusa

Pasazer.com: Pierwszy A350 zacznie latać na trasie Doha-Frankfurt, a gdzie jeszcze polecą kolejne najnowsze maszyny tego typu?

Akbar Al Baker: Oprócz Frankfurtu A350 obsłuży kolejne miasta w Europie m.in planujemy nim otworzyć połączenie do Sankt Petersburga w Rosji. Mamy plany obsługiwać tym samolotem rejsy na Daleki Wschód, subkontynentalnych Indii oraz na wschodnie wybrzeże USA, a konkretniej do Nowego Jorku i Waszyngtonu. Oczywiście wszystko będzie zależeć od harmonogramu dostaw A350 i ich operacyjnego wejścia do służby. Jednak jeszcze w tym roku będziemy chcieli zaprezentować naszego A350 w innych miejscach w Europie, a także polecieć do USA.

//www.pasazer.com/img/images/normal/qatar,poklad,a350,pbozyk28.jpg
Pasazer.com: Czy samoloty A350 będą posiadać tylko dwuklasową konfigurację czy może większy A350-1000 zostanie podzielony na trzy klasy podróży?

Akbar Al Baker: A350 w każdej wersji będzie posiadał tylko dwie klasy podróży. Nasi pasażerowie premium to przede wszystkim klienci wybierający biznesowe podróże służbowe. Dlatego według naszych prognoz będziemy utrzymywać bardzo ograniczoną liczbę miejsc klasy pierwszej, tylko w Airbusach A380, a wszystkie pozostałe samoloty będą posiadać nowy produkt ulepszonej klasy biznes, który według wstępnych informacji pojawi się w drugiej połowie 2016 r. Nowy produkt biznes będzie zawierał zmienione menu, zastawę, najnowsze i wygodniejsze fotele i wiele innych przywilejów, o których na razie nie chcemy oficjalnie informować, ale na pewno chcemy, aby dzięki niemu utrzymać nasze 5 gwiazdek w rankingu Skytraxa.

Pasazer.com: Równolegle z dostawą A350, Qatar odebrał kolejnego airbusa A380. Jak wyglądają plany przewoźnika dotyczące tego samolotu?

Akbar Al Baker: Odebraliśmy już kolejnego, czwartego A380. Obecnie czekamy na dostawę jeszcze sześciu maszyn, a także posiadamy trzy opcje na te samoloty. Już teraz mogę potwierdzić, że opcje zostaną na pewno wykorzystane i to jeszcze w tym roku. Jeżeli A380 spełni nasze wszystkie oczekiwania, to zamówimy więcej tych maszyn. Docelowo może być ich we flocie nawet około 20. Jednak konkretne decyzje w tym temacie zapadną dopiero po 12 miesiącach użytkowania operacyjnego A380. Wtedy będziemy mogli realnie spojrzeć na dane dot. spalania paliwa, wypełnienia pokładu oraz koszty operacyjne, jakie generuje. Nie wykluczone, że jeszcze pod koniec 2015 r. roku ogłosimy nowe zamówienie.

//www.pasazer.com/img/images/normal/qatar,a350900,tls,pbozyk.jpg
Pasazer.com: Na koniec pytanie o Polskę. Jakie plany ma katarski przewoźnik rozwoju połączenia do Warszawy? A może linia jest także zainteresowana kupnem PLL LOT?

Akbar Al Baker: Polska to silna gospodarka i chcemy przyczynić się do jej pełnego rozwoju w zakresie ekonomicznym, turystycznym, a także pod kątem odwiedzin rodzin. Chcemy zwiększyć częstotliwość lotów do Polski. Rozważamy także wprowadzenie boeinga B787-8 Dreamliner na trasę do Warszawy, ale jest również duże prawdopodobieństwo, że będzie to airbus A350. Może to nastąpić już w połowie tego roku.

Qatar Airways nie był i nie jest na razie zainteresowany zakupem LOT-u. Jednak chętni mogą być inni przewoźnicy lub inwestorzy z regionu Zatoki Perskiej.

Pasazer.com: Dziękujemy za rozmowę.

Akbar Al Baker: Również dziękuję i zachęcam Polaków do podróżowania Qatar Airways.

Fot. Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_f8e5a 2015-01-15 18:28   
gość_f8e5a - Profil gość_f8e5a
Nie latam arabskimi liniami.
gość_0c477 2015-01-13 15:14   
gość_0c477 - Profil gość_0c477
Nie wypadalo prezesowi QR powiedziec, ze rynek polski traktuja jako malo wazny, stad jego bardzo enigmatyczne komentarze co do zwiekszenia liczby operacji i zamiany samolou na szerokokadlubowy. A LOTu dobrze, ze nie chca kupic. Kiedys katalonczycy chcieli sprzedac QR Spanair'a i przez wiele tygodni QR negocjowal, a potem na koniec zrezygnowal w momencie kiedy byly dwie opcje wyboru: sprzedaz QR (co wiazalo sie z wysokim wsparciem rzadu Katalonii) albo bankructwo przewoznika. Rzad Katalonii nie byl w stanie wylozyc pieniedzy i przewoznik zniknal z rynku. Lepiej, by taka sytuacja nie powtorzyla sie z LOTem (bo przezkolejne 10 lat nie moze on teraz dostac pomocy publicznej - ta wg. przepisow UE moze miec miejsce raz na dekade).
greg0303 2015-01-12 17:52   
greg0303 - Profil greg0303
Linie Qatar Airways będą również pierwszym użytkownikiem (launch customer) modelu A350-1000 (przekazanie pierwszego egzemplarza planowane jest w roku 2017).
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy