×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Lotnisko Chopina w czołówce punktualności


W ubiegłym roku aż 87,6 proc. lotów na warszawskim Lotnisku Chopina odbyło się o czasie - wynika z raportu OAG Punctuality Report. Dało to stołecznemu portowi lotniczemu 18. miejsce w kategorii na świecie.


Warszawskie lotnisko zostało sklasyfikowane wśród lotnisk małych, czyli takich, z i do których linie lotnicze oferują rocznie poniżej 10 mln miejsc. Nie wiadomo, dlaczego OAG, jednak z największych światowych firm zarządzających rozkładami lotów, tak sklasyfikowała Lotnisko Chopina, bo obsługuje ono rocznie ponad 10 mln pasażerów. 

W kategorii małych lotnisk najbardziej punktualny okazał się Bristol (94,4 proc. lotów o czasie). Na kolejnych miejscach sklasyfikowano: Charleroi (93,1 proc.), Berlin-Schoenefeld (92,3 proc.) i Trondheim (92,0 proc.). Próg 90 proc. punktualnych lotów przekroczyły także porty lotnicze w Bergen (91,6 proc.), Stavanger (90,8 proc.), Adelajdzie (90,5 proc.), Mediolanie-Linate (90,1 proc.) i Hanowerze (90,0 proc.). 

15 spośród czołowych 20 lotnisk znajduje się w Europie, w tym po trzy w Norwegii i Niemczech. Cztery lotniska znajdują się w Australii lub Nowej Zelandii, a jedno (Nagoya) w Japonii. Wśród czołowej dwudziestki nie ma portów lotniczych z Azji kontynentalnej, Afryki ani Ameryk. 

Jak zwrócili uwagę eksperci OAG, wśród najbardziej punktualnych lotnisk dominują te, gdzie duży udział mają linie niskokosztowe. Licząc łącznie czołowych 20 lotnisk, udział low-costów wyniósł 35 proc. 

W kategorii lotnisk średnich (10-20 mln miejsc rocznie) najbardziej punktualne okazały się Osaka (93,2 proc.), Moskwa-Szeremetiewo i Kopenhaga (po 89,8 proc.). 

Wśród największych portów lotniczych zwycięzcą rankingu zostały Monachium (89,0 proc.), Tokio-Haneda (87,9 proc.) i Seattle (86,2 proc.). 

Dane wyraźnie wskazują, że wraz ze wzrostem ruchu lotniczego lotniska mają coraz większy problem z opóźnieniami. 
gość_034c8 - Profil
gość_034c8
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie