×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


ASN: 2014 najbezpieczniejszy mimo dużych katastrof


Aviation Safety Network (ASN), organizacja zajmująca się bezpieczeństwem lotnictwa, zaprezentowała wczoraj (2.1) statystyki wypadków lotniczych w 2014 r., które pokazują rekordowo niską liczbę zdarzeń lotniczych: 21 katastrof, w porównaniu do 29 w 2013 r.Jak pokazują dane ASN, współpracującej z Flight Safety Foundation, pomimo kilku głośnych i dużych wypadków lotniczych, 2014 okazał się być bardzo bezpiecznym rokiem dla lotnictwa komercyjnego.

//www.pasazer.com/img/images/normal/grafika,safety,network1.jpg
Wykres pokazujący liczbę wypadków w latach 1946 - 2014

W ciągu całego 2014 roku odnotowano łącznie 21 śmiertelnych wypadków, w których śmierć poniosło łącznie 990 osób. Mimo że liczba ofiar wzrosła prawie trzykrotnie, to zmalała ogólna liczba wypadków. To sprawiło, że 2014 rok był najbezpieczniejszym w historii lotnictwa komercyjnego. Większość wypadków dotyczyła lotów towarowych (10) oraz komercyjnych lotów pasażerskich (8). Biorąc pod uwagę ruch lotniczy na całym świecie z ponad 33 mln lotów rocznie, wskaźnik wypadków wyniósł 1 wypadek samolotu na 4,125 mln lotów.

//www.pasazer.com/img/images/normal/grafika,safety,network2.jpg
Lokalizacja wypadków lotniczych w 2014 r.

Najtragiczniejsza katastrofa zeszłego roku, w której zginęło 298 pasażerów, to zestrzelenie 17 lipca 2014 r. Boeinga B777-200ER linii Malaysia Airlines (lot MH17) nad wschodnią Ukrainą.

- Od 1997 roku średnia liczba wypadków samolotów wykazuje stały i trwały spadek, a to wszystko dzięki kontynuacji wielu działań dotyczących bezpieczeństwa prowadzonych przez międzynarodowe takie organizacje lotnicze jak: ICAO, IATA czy Flight Safety Foundation - powiedział Harro Ranter, prezes Aviation Safery Network.

//www.pasazer.com/img/images/normal/grafika,safety,network3.jpg
Liczba wypadków w 2014 r. w zależności od fazy lotów

Dwa z 21 samolotów uczestniczących w wypadkach były obsługiwane przez linie lotnicze wpisane na "czarną listę" Unii Europejskiej.

Afryka wciąż jest najmniej bezpiecznym kontynentem, a liczba wypadków śmiertelnych stanowi 43 proc. wszystkich wypadków, podczas gdy cały kontynent posiada tylko 3 proc. całego światowego ruchu lotniczego. Odzwierciedla to również fakt, że średnio kraje afrykańskie osiągają wynik 4,6 pkt na 10 możliwych w audytach bezpieczeństwa lotniczego przeprowadzonych przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Warto dodać, że linie lotnicze z piętnastu krajów afrykańskich nie mogą latać do Unii Europejskiej. Natomiast linie z trzech tamtejszych krajów są zakazane w Stanach Zjednoczonych.

//www.pasazer.com/img/images/normal/grafika,safety,network4.jpg
Zestawienie wypadków lotnictwa komercyjnego w 2014 r.

Statystyki ASN opierają się na wyborze na całym świecie śmiertelnych wypadków z udziałem samolotów komercyjno-cywilnych o minimalnej pojemności wynoszącej 14 pasażerów.

Flight Safety Foundation została założona w 1947 r. w celu ciągłej poprawy globalnego bezpieczeństwa lotniczego. Fundacja działa poprzez badania naukowe, audyty, edukację, wydawnictwo branżowe oraz stronę Avation Safety Network. Warto dodać, że redakcja Pasazer.com od 2011 r. współpracuje z Flight Safety Foundation.

Piotr Bożyk na podstawie informacji ASN
Grafiki Aviation Safety Networkgość_adf7c - Profil
gość_adf7c
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie