United pozywa twórcę wyszukiwarki tanich biletów

30 grudnia 2014 19:58
8 komentarzy
Linie United wraz z agentem sprzedaży Orbitz pozwały Aktarera Zamana, twórcę serwisu Skiplagged. Umożliwia on wyszukiwanie tanich biletów z wykorzystaniem prostego i legalnego triku znanego jako "hidden city".
Reklama
Serwis Skiplagged wykorzystuje znany mechanizm wyceny biletów lotniczych z przesiadką. O ile bilety na ruchliwej trasie między dwoma głównymi lotniskami są zwykle drogie, to już lecąc dalej tylko z przesiadką w hubie zapłacimy zwykle dużo mniej.

Na przykład lot z Nowego Jorku do Los Angeles może być bardzo drogi. Jednak lecąc z Nowego Jorku do małego miasta na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych z przesiadką w Los Angeles zapłacimy znacznie mniej. Jeśli w ten sposób kupimy bilet w jedną stronę i bez bagażu rejestrowanego, możemy wysiąść w Los Angeles bez żadnych konsekwencji.

Linie lotnicze stosują takie taryfy żeby zmaksymalizować przychód z całej siatki, czyli zapełnić także mniej popularny lot regionalny. Im mniej popularną parę miast wybierzemy, tym na niższe ceny biletów możemy liczyć. Metoda nie działa przy rezerwowaniu biletów w dwie strony - jeśli pasażer nie stawi się na jeden odcinek, linia lotnicza automatycznie kasuje dalszą cześć rezerwacji.

Podobne wyceny stosują linie lotnicze w Europie. Przykładów nie trzeba daleko szukać - z Polski do Londynu-Heathrow zwykle taniej dolecimy z lotniska regionalnego przez Warszawę niż bezpośrednio z Lotniska Chopina.

Serwis Skiplagged umożliwia wyszukanie takiego połączenia, które z wykorzystaniem tego mechanizmu pozwoli nam dolecieć do miasta docelowego. Zgodnie z biletem pasażerowie mają w nim tylko przesiadkę. Korzystający ze Skiplagged z góry zakładają jednak, że nie będą kontynuować podróży.

Według twórcy serwisu na niektórych trasach ta metoda umożliwia zakup biletu o nawet 40 proc. tańszego. Loty z przesiadką nie zawsze są jednak tańsze, dlatego pasażerowie chętnie korzystają z pomocy wyszukiwarek takich jak Skiplagged.

Właśnie to podniosły United i Orbitz w pozwie. Spółki uważają, że to nieuczciwa konkurencja i celowe oraz złośliwe zachęcanie do całkowicie nieakceptowalnych działań klientów. Domagają się odszkodowania równego utraconym przychodom szacowanym na co najmniej po 75 tys. dolarów.

Zaman odpowiada jednak, że serwis założył społecznie i nie zarabiał na nim, nie ma więc mowy o nieuczciwej konkurencji. Prawo jest po jego stronie, bo nie ma wyraźnego zakazu kupowania biletów z przesiadką z zamiarem niewykorzystania drugiego odcinka.

22-letni twórca Skiplagged mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Serwis wyszukujący tanie bilety nie jest jego podstawową działalnością. Zaman zbiera obecnie za pomocą crowdfundingu środki na obronę przed sądem w stanie Illinois, gdzie został złożony pozew. Na razie zgromadził niemal 19 tys. dolarów. Cel to 25 tys. dolarów, choć jak zastrzega Zaman, może potrzebować więcej w przypadku długiej batalii sądowej.

O taryfach "hidden city" było niedawno głośno również w Europie.

Europosłowie i ministrowie w Brukseli pracują obecnie nad nową wersją rozporządzenia o prawach pasażerów linii lotniczych w Unii Europejskiej, która zakaże anulowania rezerwacji w przypadku niestawienia się pasażerów na lot. Może to oznaczać koniec preferencyjnych taryf przy lotach przesiadkowych wewnątrz UE. Linie lotnicze ryzykowałyby wtedy, że wielu pasażerów wykupi tańsze bilety z przesiadkami, a potem stawi się tylko np. na jeden z czterech wykupionych odcinków.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
haile_cracovia 2014-12-31 08:56   
haile_cracovia - Profil haile_cracovia
Akurat w LOT też tak było.
Leciałem kiedyś do Rygi i sporo taniej wychodził bilet KRK-RIX-KRK z długą przesiadką na Okęciu na powrocie niż WAW-RIX-WAW. Wylecieliśmy z Krakowa, z powrotem w Rydze nadaliśmy bagaż do Warszawy, a ostatni odcinek w PKP :)
gość_dcf41 2014-12-31 07:54   
gość_dcf41 - Profil gość_dcf41
W artykule warto dodać gwiazdkę *nie dotyczy PLL LOT.
gość_2e73b 2014-12-31 01:07   
gość_2e73b - Profil gość_2e73b
gość_c7119: Od siebie dodam tylko, że tradycyjni przewoźnicy nawet jakby chcieli to nie mogą się reformować ze względu na związki zawodowe. Strajki Lufthansy czy wspomnianego przez Ciebie Air France to przecież chleb powszedni. Poza Vueling wysoko cenię także Norwegiana - latają na duże lotniska, oferują możliwość przesiadki na jednym bilecie i co najważniejsze dla mnie mają bezpłatny internet:)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy