KE zatwierdza zakup akcji CSA przez Travel Service

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
22 grudnia 2014 06:48
Komisja Europejska zgodziła się na zakup udziałów w CSA Czech Airlines przez lokalnego rywala, linię Travel Service. Przewoźnik ten obejmie 34 proc. akcji.
Reklama

Jak poinformowała linia CSA w komunikacie prasowym, sfinalizowanie transakcji nastąpi w ciągu najbliższych tygodni. Po jej zakończeniu struktura akcjonariatu linii wyglądać będzie następująco: Korean Air - 44 proc. akcji, Travel Service - 34 proc., państwowy Czech Aeroholding - 19,74 proc. i Česká pojišťovna (czeska ubezpieczalnia) - 2,26 proc.

Transakcja rozpoczęła się już rok temu, ale procedura weryfikacyjna Komisji Europejskiej była bardzo szczegółowa. CSA podkreśliły, że dzięki przejęciu akcji wzrośnie stabilność linii.

Zakup akcji odbył się za pośrednictwem Korean Air, największego udziałowca CSA. Koreański przewoźnik kupił 34 proc. akcji czeskiej linii od Czech Aeroholding, który wówczas miał ponad 50 proc. udziałów, za równowartość ok. 8 mln zł, po czym odsprzedał je Travel Service za nieujawnioną sumę.

Wątpliwości KE wzbudziła taka forma transakcji. Zgodnie z unijnym prawem, linie lotnicze muszą mieć co najmniej 50 proc. (plus jedna akcja) udział kapitału europejskiego. W innym przypadku tracą status przewoźnika unijnego, dający m.in. wolny dostęp do wszystkich rynków w ramach UE.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama