Tańsze bilety dzięki rozbudowie Heathrow

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
21 grudnia 2014 14:55
2 komentarze
Rozbudowa lotniska Heathrow może doprowadzić do obniżki cen biletów na trasach do i z Londynu. To kolejny korzystny dla tego portu lotniczego wniosek parlamentarnej Komisji Lotniskowej.
Reklama

Komisja Lotniskowa powołana przez parlament Wielkiej Brytanii ma na celu wybranie sposobu zwiększenia przepustowości lotniczej w regionie Londynu. W grę wchodzą już tylko dwie opcje: rozbudowa lotniska Heathrow w dwóch wariantach lub budowa nowej drogi startowej na lotnisku Gatwick.

Obecnie trwają konsultacje publiczne, ale Komisja już podkreśliła, że budowa trzeciej drogi startowej na Heathrow jest pod wieloma względami najkorzystniejszym rozwiązaniem. Będzie ono nie tylko tańsze, ale i - co właśnie upubliczniono - może doprowadzić do spadku cen biletów do i z Londynu.

Jak podkreśla Komisja, ceny biletu podlegają klasycznym prawom podaży i popytu. Choć zapotrzebowanie na nowe loty jest w Londynie bardzo duże, z uwagi na brak wolnej przepustowości na Heathrow oferowanie jest zbyt małe.

Jak zwrócono uwagę, Heathrow już od 10 lat działa na granicy przepustowości, co prowadzi do ciągłego wzrostu cen. Z drugiej strony ceny na Gatwick są niższe, bo to lotnisko wciąż ma wolne sloty. Dlatego, jak argumentuje Komisja, zwiększenie przepustowości na Heathrow pozwoli podaży dogonić popyt i wpłynie na obniżkę cen biletów. Rozbudowa Gatwick, dla odmiany, umożliwiłaby zwiększenie podaży, ale nie wiadomo, czy podążyłby za tym popyt.

Według raportu, pasażerowie łącznie zyskają na rozbudowie Heathrow o 821 mln funtów rocznie więcej niż w przypadku wyboru Gatwick. Ta kwota to suma m.in. tańszych biletów, krótszych opóźnień oraz kosztów środowiskowych i hałasowych.
Reklama

Ostatnie komentarze

mietek 2015-01-09 13:33   
mietek - Profil mietek
@BA850 Ale po co obnizac skoro przy takich cenach chetnych jest bardzo duzo?
BA850 2014-12-21 16:38   
BA850 - Profil BA850
Mogliby zmusić Heathrow do obniżenia opłat lotniskowych, które są jednymi z najwyższych na świecie.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama