×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


A380: Nowy silnik albo koniec produkcji za kilka lat


Program A380 Airbusa w obecnym kształcie potrwa tylko do 2018 r. - zdradził dziennikarzom wiceprezes ds. finansowych tej linii. Potem największy samolot pasażerski świata albo otrzyma nowe silniki, albo zakończy się jego produkcja.O możliwości produkcji A380neo (new engine option) mówi się od dawna, jednak Airbus na razie wciąż nie określa, czy do tego dojdzie. 

Taką decyzję europejski koncern podjął już w odniesieniu do innych modeli. W tym roku miał miejsce pierwszy lot airbusa A320neo, w planach jest także A330neo.

Jak podkreślił niedawno w rozmowie z dziennikarzami Harald Wilhelm, wiceprezes ds. finansowych Airbusa, cytowany przez "Air Transport World", nowe silniki musiałyby być znacznie bardziej wydajne. Mimo to producent jest pewien, że uda mu się pozyskać nowych klientów na największy samolot pasażerski świata. Już w tej chwili zamówienia całkowicie wypełniają kalendarz dostaw na najbliższe 3 lata. 

Przedstawiciele Airbusa podkreślili, że A380neo powstanie jedynie wtedy, gdy będą ku temu istotne przesłanki biznesowe. Musiałby to być samolot opłacalny nie tylko długoterminowo, ale już w krótkim i średnim czasie. Jak przypomina "ATW", Emirates, największy odbiorca modelu A380, zaapelował do Airbusa o wersję z nowymi silnikami. Tego wezwania nie wsparł jednak żaden inny użytkownik SuperJumbo. 

Jak wylicza John Leahy, dyrektor operacyjny Airbusa, cytowany przez "ATW", już teraz przewoźnicy mogą skorzystać z wariantów A380 o zwiększonym zasięgu, dodatkowych 8 tonach ładunku lub poprawionych skrzydłach zmniejszających zużycie paliwa o 1 proc. 

Pierwszy lot A380 odbył się w kwietniu 2005 r., a pierwszy lot komercyjny - w październiku 2007 r. w barwach Singapore Airlines. W tej chwili na świecie lata niemal 150 samolotów tego typu, a największymi użytkownikami są Emirates (55 maszyn spośród 140 zamówionych) i Singapore Airlines (19). W tym roku swoje pierwsze A380 otrzymały Asiana oraz Qatar Airways, a wkrótce samoloty trafią do Etihad i Transaero. 
gość_1562b - Profil
gość_1562b
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie