Drugie lotnisko dla Pekinu

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
19 grudnia 2014 07:00
Chińska Narodowa Komisja Rozwoju i Reform zatwierdziła budowę drugiego lotniska dla Pekinu. Powstanie ono na południe od stolicy, w Daxing, do 2018 r.
Reklama

Według planów pierwsi pasażerowie zostaną odprawieni w nowym porcie lotniczym za pięć lat. Pełną przepustowość i docelowy wygląd osiągnie on do 2025 roku.

Pomysł jest bardzo ambitny. W pierwszym etapie założono budowę następujących czterech dróg startowych, miejsc postojowe dla 150 samolotów pasażerskich i 24 transportowych oraz terminal pasażerski o łącznej kubaturze 700 tys. metrów kw. Da to przepustowość rzędu 45 mln pasażerów rocznie do 2020 r. Za projekt nowego lotniska odpowiada spółka z grupy Aeroports de Paris.

Po już zaplanowanej rozbudowie lotnisko będzie mogło rocznie obsłużyć 72 mln podróżnych, 2 mln ton frachtu lotniczego i poczty oraz 620 tys. samolotów. Ma to nastąpić ok. 2020 r. Docelowo przepustowość ma przekroczyć 100 mln pasażerów rocznie na siedmiu pasach startowych.

Łączna kwota inwestycji jest szacowana na 80 mld juanów (ok. 44 mld złotych). Część tej kwoty zapewni Fundusz Rozwoju Lotnictwa Cywilnego (1,6 mld) oraz Beijing Capital Airport Holdig (6 mld). Pozostałe środki pozyskane zostaną z kredytów bankowych.

Funkcjonujące obecnie Beijing Capital Interational Airport (PEK) było w ubiegłym roku drugim najruchliwszym portem lotniczym na świecie. Wyprzedziła go tylko amerykańska Atlanta. Lotnisko o szacowanej przepustowości niecałych 80 mln pasażerów rocznie zostało zbudowane w 1958 r. i już rok temu obsłużyło ponad 83 mln podróżnych.

Trzy największe chińskie lotnicze - Air China, China Eastern Airlines i China Southern Airlines - prawdopodobnie przeniosą się na nowe lotnisko. Zwłaszcza ostatnia z tych linii czeka na uruchomienie nowego lotniska, bo przez ograniczenia przepustowości na istniejącym musi ograniczać wykorzystanie airbusów A380 na trasach z Pekinu.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama