DHL rozwija działalność w Katowice Airport

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
17 grudnia 2014 07:30
6 komentarzy
Pod koniec listopada 2014 roku Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA, zarządzające Katowice Airport podpisało umowę, z wyłonioną w przetargu, firmą Skanska SA na budowę nowego terminalu cargo wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
Reklama
Jest to pierwszy w Polsce lotniczy terminal cargo, w którego projektowanie zaangażowani byli jego przyszli najemcy, dzięki temu obiekt będzie spełniał wszystkie wymogi funkcjonalne użytkujących go firm.

//www.pasazer.com/img/images/normal/05_terminal_cargo.jpg
Budowa nowej bazy cargo jest ważnym elementem realizacji strategii rozwoju rynku przewozów towarów drogą lotniczą w Katowice Airport oraz w całej południowej Polsce. Pyrzowickie lotnisko jest w naturalny sposób przeznaczone do obsługi tego typu ruchu. Port obsługuje najbardziej uprzemysłowiony region w Polsce z dużym nasyceniem firm branży motoryzacyjnej, czy też medycznej, które w dużym zakresie korzystają z transportu lotniczego. Znakomite skomunikowanie lotniska poprzez autostradę A1 i drogę ekspresową S1 z systemem europejskich autostrad powoduje, że coraz chętniej z usług firm kurierskich operujących z Pyrzowic korzystają przedsiębiorstwa z całej południowej Polski, północnych Czech i Słowacji.

Lokalizacja lotniska na skraju aglomeracji śląsko-dąbrowskiej sprawia, że port jest dostępny 24h, 365 dni w roku bez żadnych ograniczeń. Powyższe atuty dostrzegają także firmy kurierskie i brokerzy cargo zajmujący się organizacją transportów drogą lotniczą. Już teraz Pyrzowice są największym polskim, regionalnym portem cargo z wolumenem przewozów na poziomie ok. 18 tys. ton rocznie.

//www.pasazer.com/img/images/normal/04_terminal_cargo.jpg
Na trasach regularnych z Katowice Airport latają do swoich europejskich, kontynentalnych portów przeładunkowych największe firmy kurierskie świata. Ponadto, co potwierdził rok 2014, Pyrzowice są portem pierwszego wyboru w Polsce w przypadku organizacji czarterów cargo z wykorzystaniem szerokokadłubowych, dalekodystansowych frachtowców. Budowa nowej bazy cargo jest naturalnym uzupełnieniem zrealizowanych już inwestycji, w tym kluczowej dla rozwoju lotniska, zakończonej już budowy nowej drogi startowej.

Nowa baza cargo zostanie zlokalizowana w południowo–wschodniej części lotniska. Dzięki temu odseparowany zostanie ruch drogowy związany z obsługą pasażerów i towarów. Obiekt powstanie na 11 ha działce bezpośrednio przed budowaną właśnie nową płytą postojową dla samolotów cargo. Lokalizacja obiektu bezpośrednio przed płytą postojową zdecydowanie przyspieszy i ułatwi obsługę frachtowców, co jest szczególnie istotne z perspektywy firm kurierskich. Obiekt będzie liczył 10 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej i ok. 2 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Będzie około trzykrotnie większy od obecnie użytkowanego terminalu towarowego. Konstrukcja budynku będzie umożliwiała jego modułową rozbudowę. W ramach przedsięwzięcia powstanie także układ dróg wewnętrznych wraz z parkingiem z 29 miejscami dla Tirów (do 40 t.), 38 miejscami dla samochodów dostawczych (waga do 3,5 t.) i 109 miejscami dla samochodów osobowych. Planowany termin zakończenia inwestycji to maj 2016 roku.

//www.pasazer.com/img/images/normal/03_terminal_cargo.jpg
Głównym najemcą powierzchni w nowym terminalu cargo na podstawie porozumienia podpisanego z GTL SA będzie DHL Express (Poland). Firma już na etapie projektowania zaangażowana była w to przedsięwzięcie, dzięki temu część użytkowana przez DHL Express spełniać będzie światowe standardy DHL. W Katowice Airport obsługiwane są przesyłki lotnicze DHL dla całej południowej Polski, nowy terminal cargo będzie pełnił rolę sortowni dla międzynarodowych przesyłek lotniczych (gateway). Wspólna inwestycja jest konsekwencją od lat realizowanej strategii rozwoju przesyłek kurierskich w regionie południowej Polski. Terminal cargo, którego głównym najemcą będzie DHL Express dołączy do najnowocześniejszych tego typu obiektów, pełniąc jednocześnie funkcję service center do obsługi ekspresowych przesyłek międzynarodowych oraz sortowni dla międzynarodowych przesyłek lotniczych (gateway), jednej z sześciu działających obecnie w Polsce.

//www.pasazer.com/img/images/normal/01_terminal_cargo.jpg
Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych w nowym obiekcie wpłynie na wzrost potencjału i obsługę większej liczby przesyłek (docelowo do 3,5 tys. przesyłek/godzinę) zapewniając tym samym najwyższej jakości serwis w czasie tzw. szczytów paczkowych (np. przed świętami). Korzyścią dla klientów będzie także skrócenie czasu obsługi - dzięki sorterom oraz znacznie zwiększonej liczbie bram załadowczych. Bezpieczeństwo przesyłek będzie gwarantował nowoczesny system monitoringu. W ramach globalnej strategii proekologicznej GoGreen Grupy DP DHL, zadbano również o wyposażenie obiektu w odpowiednie rozwiązania w tym zakresie, w tym m.in. technologie ekologiczne i inteligentne systemy zarządzania energią.

- Jesteśmy o krok dalej w realizacji perspektywicznych celów naszej firmy w zakresie możliwości inwestycyjnych i organizacyjnych. Pod koniec ubiegłego roku wprowadziliśmy większy samolot na trasie Lipsk-Katowice/Pyrzowice-Kijów-Katowice/Pyrzowice-Lipsk i uruchomiliśmy nowe połączenie do Kijowa. Dzisiaj oznacza to realizację około 80 lotów do i z Katowic w cyklu miesięcznym oraz 200 połączeń do i z Polski co miesiąc. W najbliższym czasie będziemy realizować kolejne, ważne przedsięwzięcie w skali regionu południowej Polski, jak i całego kraju. To tylko potwierdza, że najwyższym priorytetem dla nas jest zadowolenie klientów korzystających z międzynarodowych usług DHL Express – uważa Tomasz Buraś, dyrektor zarządzający DHL Express (Poland).

//www.pasazer.com/img/images/normal/dhl,b757200,ktw,pbozyk.jpg
- Terminowość, wysoka jakość usług i standardów obsługi, elastyczność rozwiązań i funkcjonalność procesów logistycznych dedykowane zaspokajaniu potrzeb i wymaganiom klientów, a w reszcie dostosowywanie działań do tempa zmian rynkowych – to wszystko po to, aby być bliżej klienta. Cieszymy się, że kolejne przedsięwzięcie realizujemy we współpracy z Górnośląskim Towarzystwem Lotniczym, naszym wieloletnim partnerem z bogatym doświadczeniem, wiedzą i profesjonalnym podejściem - dodał Buraś.

grafiki Katowice Airport
fot. Piotr Bożyk
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_58d1d 2014-12-18 16:52   
gość_58d1d - Profil gość_58d1d
Caro na prawde jest mocna pozycja na tym lotnisku. Maja dobre perspektywy,
przemolot 2014-12-18 11:15   
przemolot - Profil przemolot
gość_59021: cierpliwości, wytrzymaj jeszcze kilkadziesiąt minut. Dzisiaj poznasz nowe kierunki WizzAira z KTW. Dokładnie trzy nowe trasy ;)
gość_7b5dd 2014-12-17 20:45   
gość_7b5dd - Profil gość_7b5dd
TNT oraz FedEx regularnie operują z lotniska w Pyrzowicach.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy