LOT: Większy zysk, mniejsza pomoc publiczna

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
16 grudnia 2014 23:53
23 komentarzy
Polskie Linie Lotnicze LOT prawdopodobnie wypracują w 2014 r. większy zysk na działalności podstawowej niż zapowiadane 70 mln zł. Dobre wyniki pozwalają zmniejszyć wymiar pomocy publicznej - LOT skorzysta tylko z jednej trzeciej dostępnych środków.
Reklama

LOT miał otrzymać drugą transzę pomocy publicznej zatwierdzonej przez Komisję Europejską już w sierpniu 2013 r. Lepsze od oczekiwanych wyniki restrukturyzacji pozwoliły odroczyć przelew. Zgodnie z planem, druga rata miała wynieść 381 mln zł. Pierwsza rata, którą LOT otrzymał pod koniec 2012 r., wyniosła 400 mln zł.

Przewoźnik chwali się jednak w rozesłanym do mediów komunikacie prasowym, że ostatecznie nie potrzebuje całej kwoty 381 mln zł, choć bez drugiej transzy pomocy się nie obędzie. LOT zwróci się do resortu skarbu o jedną trzecią sumy, czyli o 127 mln zł. Resztę kosztów restrukturyzacji linia pokryje z środków własnych.

Pomoc zostanie udzielona w formie podwyższenia kapitału zakładowego poprzez objęcie dodatkowych akcji nowej emisji przez Skarb Państwa.

- Od pewnego czasu zapewnialiśmy, że druga transza będzie zdecydowanie niższa od zakładanej. Zrobiliśmy wszystko, żeby dotrzymać słowa, choć nie jestem dumny z tego, że LOT kiedykolwiek otrzymał pomoc publiczną. Niemniej nasze wyniki są najlepszym dowodem na to, że spółka potrafi się zmieniać i przynosić zyski - podkreśla cytowany w komunikacie prasowym Sebastian Mikosz, prezes PLL LOT.

Zyski za ten rok będą wyższe od zakładanych, co świadczy o dobrym kierunku zmian w linii.

- Po jedenastu miesiącach mogę zapewnić, że na pewno osiągniemy zakładane 70 mln złotych zysku na działalności podstawowej, czyli na lataniu, a nawet zamkniemy rok 2014 nieco lepszym wynikiem. Jednocześnie chciałbym zastrzec, że ta poprawa jest wypracowana wyłącznie przez spółkę, nie mają na nią wpływu czynniki zewnętrzne np. spadające ceny ropy - podkreśla Mikosz.

Prezes LOT-u zastrzega jednak, że ostateczne wyniki poda dopiero po ich audycie.

Środki z drugiej transzy zostaną przeznaczone m.in. na dalsze usprawnienie kanałów sprzedaży, przede wszystkim online, sfinalizowanie bardzo istotnych zmian w obszarze IT czy wychodzenie z nierentownych umów. Będą one również potrzebne na dokończenie remontów i zwrot do właścicieli części embraerów, zgodnie z założeniami planu restrukturyzacji.

LOT podkreśla, że do tej pory bardzo skutecznie realizuje założenia tego planu. W ciągu ostatniego roku wprowadził m.in. nowe klasy podróży, w tym klasę ekonomiczną bez darmowego bagażu rejestrowanego, oraz uruchomił wiele nowych usług. M.in. dzięki nowym aplikacjom mobilnym rośnie udział sprzedaży biletów przez internet. W ramach efektywnego wykorzystywania floty i w związku z ograniczeniami dotyczącymi otwierania nowych połączeń LOT wynajmuje swoje boeingi 787 Dreamliner innym liniom.

Przewoźnik zwraca też uwagę na coraz dogodniejsze przesiadki w Warszawie oraz "efekt Dreamlinera", polegający na znacznej poprawie parametrów operacyjnych floty długodystansowej linii.


LOT rozpoczął już przygotowania do rozwoju po końcu 2015 r., kiedy przestaną obowiązywać ograniczenia nałożone przez Komisję Europejską. Zarząd linii w pierwszej połowie przyszłego roku ogłosi decyzję o wyborze nowej floty średniodystansowej.

Trwają też analizy dotyczące możliwości efektywnego wykorzystania użytkowanych przez Eurolot bombardierów Q400. Mniejszy przewoźnik jest bowiem w poważnym problemach finansowych, a LOT potrzebuje obsługiwanych przez niego lotów krajowych i regionalnych dowożących pasażerów do hubu. W przypadku upadłości Eurolotu, LOT musiałby w jakiś sposób zapewnić ich kontynuację. Działaniem w tym kierunku jest ogłoszona niedawno rekrutacja załóg na Q400 prowadzona przez spółkę zależną LOT-u w ramach, jak twierdzi przewoźnik, "badania rynku".

Już w ubiegłym roku LOT odnotował zysk netto w wysokości 26 mln zł. Był to pierwszy dodatni wynik finansowy od 5 lat. Rezultat na działalności operacyjnej był bliski zeru i wyniósł 4 mln zł straty. Były to wyniki znacznie lepsze niż zakładane w planie restrukturyzacji.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
maciek_waw 2014-12-27 18:36   
maciek_waw - Profil maciek_waw
Kasa jest potrzebna m.in. na szybki retrofit wysłużonych B737, pasazer.com pisał o tym tutaj: zobacz link
gość_d1c57 2014-12-27 15:42   
gość_d1c57 - Profil gość_d1c57
Tą pozyczka poszła na poprawienie płynności finansowej i nie wpłynęła bezpośrednio na wynik finansowy
gość_4e40f 2014-12-27 13:47   
gość_4e40f - Profil gość_4e40f
gość_d1c57: To prawda, ale co według Ciebie jest groźniejsze dla firmy: ujemny wynik, czy brak płynności? Firmy bankrutują nie od straty księgowej, ale właśnie od braku gotówki w kasie. Z tego powodu święcenie triumfu kiedy wynik na papierze wyszedł lekko na plus, a w kasie pieniędzy jak nie było tak i niema - to jest po prostu naiwność. Jak dla mnie kolejne pieniądze wpompowane w grudniu w LOT to jest klęska na całej linii obecnego Zarządu. A tłumaczenie, że "przecież mniej wpompowano niż Prezes kiedyś chciał" to już raczej z gatunku highlightów z kabaretu polskiego.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama