Deklaracja San Marino: Wsparcie dla niepełnosprawnych turystów

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
15 grudnia 2014 06:35
Pierwsza Konferencja Światowej Organizacji Turystyki ONZ (UN WTO) nt. Dostępnej Turystyki zakończyła się przyjęciem deklaracji dotyczącej wspierania rozwiązań skierowanych do niepełnosprawnych turystów.
Reklama

Jak podkreślono w komunikacie prasowym, Deklaracja San Marino wzywa wszystkie strony zaangażowane do pracy na rzecz powszechnej dostępności turystyki. Dotyczy to fizycznej dostępności, dostępu do informacji, transportu, komunikacji oraz promocji partnerstwa publiczno-prywatnego w tym zakresie.

- Turystyka Dostępna dla Wszystkich to jeden z naszych najważniejszych priorytetów. Wymaga on naszej ciągłej uwagi i przewodnictwa. Apelowanie i działanie na rzecz powszechnego dostępu do turystyki to obowiązek moralny, etyczny, sprawa jakości, szacunku dla wolności i braku dyskryminacji - podkreślił Pascal Lamy, prezes Światowego Komitetu Etyki w Turystyce.

W komunikacie podkreślono, że szczególnie ważne jest zapewnienie powszechne dostępu dla osób niepełnosprawnych do dziedzictwa kulturowego świata. Duża rolę mogę odegrać zaawansowane technologie "smart".

- Osoby niepełnosprawne i o specjalnych wymaganiach powinny móc uczestniczyć w turystyce tak jak każdy inny. Wiele już zrobiono w kierunku powszechnej dostępności, szczególnie w Europie, ale wciąż dużo pozostaje przed nami - dodał Taleb Rifai, sekretarz generalny UN WTO.

Konferencja została zorganizowana w San Marino - ta górzysta republika od dawna stara się wprowadzać duże ułatwienia dla osób niepełnosprawnych.

Deklarację przyjęto na konferencji jednomyślnie.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama