×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Poprawia się sytuacja na rynku cargo


O 4-5 proc. rośnie rynek cargo lotniczego w tym roku. Prognozy na przyszły rok są jeszcze lepsze - wynika z kwartalnego raportu "Cargo E-Chartbook" Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego (IATA).Jak podkreślono w raporcie, choć ożywienie w handlu międzynarodowym napędza ruch w sektorze cargo, z uwagi na niskie marże i wypełnienie samolotów wyniki finansowe przewoźników są mniej optymistyczne. 

Dobra koniunktura i nastroje konsumenckie w Azji i Stanach Zjednoczonych wspierają ożywienie w transporcie ładunków lotniczych, takich jak półprzewodniki. W Europie sytuacja jest jednak znacznie gorsza z uwagi na kryzys na Ukrainie i w Rosji. Coraz tańsze paliwo powinno pomóc przewoźnikom, jednak globalne nastroje biznesowe nie poprawiają się. 

Przedstawiciele linii lotniczych przepytani przez IATA oczekują, że pomimo wzrostu popytu marże będą coraz niższe, a nowe samoloty (które wpłyną na zwiększoną podaż) jeszcze bardziej obniżą rentowność lotów cargo. 

Mimo to przyszły rok powinien być lepszy niż obecny. IATA oczekuje poprawy szczególnie w Azji, Stanach Zjednoczonych i na Bliskim Wschodzie.

IATA podaje, że wzrost rok do roku w masie przewożonych ładunków lotniczych utrzymuje się nieprzerwanie od 1,5 roku. Są to jednak przyrosty kilkuprocentowe - znacznie niższe niż w 2010 r., kiedy w związku z odbiciem po kryzysie w 2009 r. notowano wzrosty przekraczające 30 proc. rok do roku. 

Średnie wypełnienie samolotów cargo pozostaje na bardzo niskim poziomie ok. 45 proc. Dużym wyzwaniem jest wzrost floty - IATA szacuje, że za rok na świecie przybędzie 6 proc. samolotów szerokokadłubowych. Zdecydowana większość cargo lotniczego jest obecnie transportowana pod pokładem samolotów pasażerskich. 

Szczegółowe dane pokazują, że w ostatnich miesiącach ruch cargo najbardziej rósł na trasach pomiędzy Afryką a Bliskim Wschodem, pomiędzy Bliskim a Dalekim Wschodem, w rejonie północnego i środkowego Pacyfiku oraz w rejonie południowego Atlantyku. Do najgorszych kierunków pod względem ruchu należą: środkowy Atlantyk, trasy pomiędzy Ameryką Północną a Środkową, pomiędzy Dalekim Wschodem a rejonem południowo-wschodniego Pacyfiku oraz w obrębie Europy.gość_27aae - Profil
gość_27aae
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie