Prezes ULC we władzach EASA

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
11 grudnia 2014 08:40
Prezes ULC Piotr Ołowski został 8 grudnia br. wybrany wiceprzewodniczącym zarządu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA),
Reklama

Dzięki wyborowi Ołowski jako pierwszy Polak w historii pokieruje pracami zarządu Agencji dbającej o bezpieczeństwo i rozwój lotnictwa cywilnego w Europie. Ołowski został wybrany większością dwóch trzecich głosów już w pierwszym głosowaniu. Objęcie tego stanowiska daje Polsce realny wpływ na kształtowanie europejskiej i światowej strategii lotniczej w zakresie bezpieczeństwa lotniczego oraz promowania europejskich standardów lotniczych.

Ołowski do tej pory pełnił funkcję członka zarządu EASA z ramienia Polski.

To kolejne znaczące wyróżnienie Polski na arenie światowego lotnictwa. Od października 2013 roku Polska po raz pierwszy w historii posiada stałego przedstawiciela w Radzie Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego ICAO.

Wiceprzewodniczący zarządu EASA reprezentuje Agencję na całym świecie oraz przewodniczy pracom zarządu, w którego skład wchodzą szefowie władz lotniczych 32 krajów oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej.

- To nie tylko wielki prestiż, ale przede wszystkim odpowiedzialność. Przez trzy lata swojej kadencji na stanowisku wiceprzewodniczącego będę starał się koncentrować w szczególności na zapewnieniu bezpieczeństwa pasażerów, zgodnie z mottem EASA, jakim jest "Your safety is our mission" – powiedział cytowany w komunikacie prasowym Ołowski.

Polska jest pierwszym z nowych krajów Unii Europejskiej, którego przedstawiciel będzie kierował pracami zarządu EASA. Wcześniej funkcję tę sprawowali tylko Francuzi, Brytyjczycy, Niemcy oraz Finowie.

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego jest agencją Unii Europejskiej powołaną do realizacji określonych zadań nadzorczych i wykonawczych w zakresie bezpieczeństwa lotniczego. Agencja tworzy ważną część strategii Unii Europejskiej mającej na celu wprowadzenie i utrzymanie wysokiego, jednolitego poziomu bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego w Europie.

Do głównych zadań EASA należy m.in. tworzenie strategii bezpieczeństwa w lotnictwie, zarządzenie bezpieczeństwem, certyfikowanie produktów lotniczych oraz nadzór nad zatwierdzonymi organizacjami lotniczymi i państwami członkowskimi. Agencja zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa lotniczego oraz ochrony środowiska w lotnictwie, dbając o niepowielanie regulacji oraz procesów certyfikacyjnych w poszczególnych państwach członkowskich oraz ułatwia tworzenie wewnętrznego rynku lotniczego UE.

EASA odgrywa również wiodącą rolę w kreowaniu polityki zewnętrznej UE związanej z zapewnianiem bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym, poprzez współpracę z władzami lotniczymi państw członkowskich oraz krajów spoza UE, np. Stanów Zjednoczonych, Kanady czy Brazylii.

Polska uczestniczy w pracach Agencji od 2004 roku.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama