Northolt. Nowy pomysł na lotnicze bolączki Londynu

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
09 grudnia 2014 11:19
1 komentarz
Regionalne władze zastanawiają się na uruchomieniem lokalnych połączeń z niewielkiego lotniska w podlondyńskim miasteczku Northolt. Obecnie spełnia ono funkcje wojskowe (RAF Northolt), a także obsługuje niewielką liczbę połączeń z segmentu General Aviation (GA).
Reklama

Od kilku lat trwa poszukiwanie nowych rozwiązań dla ruchu lotniczego w Londynie. Przepustowość dwóch największych lotnisk - Heathrow i Gatwick - jest na krawędzi możliwości operacyjnych, a potrzeby wielkiej stołecznej aglomeracji stale rosną. Na przeszkodzie rozbudowy obu lotnisk stoją przede wszystkim ograniczenie środowiskowe, jak i sprzeciw części mieszkańców sąsiadujących z portami.

Obecnie z samego Heathrow realizowane są połączenia tylko do 7 krajowych miast, przy jeszcze niedawnych 20. Większość tras wewnętrznych realizowanych ze stolicy zostało przeniesionych do portu Londyn City o także mocno ograniczonych możliwościach. Mimo to, swoje plany rozwoju z tego lotniska przedstawiła niedawno brytyjska regionalna linia flyBe.

Dlatego pojawiła się idea adaptacji do celów komercyjnych lotniska sił powietrznych RAF w Northolt, z którego realizowane byłby głównie loty krajowe. Rozwiązanie, mimo iż tymczasowe, zapewniłoby lepsze skomunikowanie aglomeracji londyńskiej z resztą kraju.

Za tym pomysłem stoją przede wszystkim uwarunkowania lokalizacyjne: Northolt położone jest u styku dwóch ważnych dróg krajowych, posiada także stację kolejową i włączone jest w sieć londyńskiego metra. Dzięki temu podróżni z łatwością mogliby przemieszczać się do Heathrow. Regionalny port lotniczy w Northolt wydaje się być także znacznym udogodnieniem dla mieszkańców północnych i zachodnich dzielnic Londynu. Problemu nie stanowią także ograniczenia hałasowe.


Obecnie lotnisko RAF Northolt obsługuje niewielką ilość cywilnych operacji lotniczych (maksimum 3500 rocznie) - głównie w segmencie ruchu GA. Tę działalność obsługuje Northolt Jet Center zarządzane przez London City Airport Jet Centre Ltd, które zapewnia cały handling. Port, z drogą startową o długości 1684 m, może z powodzeniem obsługiwać niewielkie samoloty pasażerskie.

Sabreliner Swedish Air Force na lotnisku RAF Northolt

Głównym zainteresowanym lotniskiem w Northolt jest wspominane flyBe. Jego plany uruchomienia połączeń z tego portu zyskały poparcie Komitetu Transportu brytyjskiej Izby Gmin. Jednak jego przedstawiciele studzą emocje i wskazują Komisję Lotnictwa jako decydujący głos w tej sprawie. Konkretne decyzje mają zostać podjęte do lipca przyszłego roku.

Fot. Colin Cooke
Reklama

Ostatnie komentarze

BA850 2014-12-09 15:55   
BA850 - Profil BA850
"Dzięki temu podróżni z łatwością mogliby przemieszczać się do Heathrow." - seriously?

Central line (czerwona) przecina Piccadilly (niebieską) w centrum Londynu, na stacji Holborn - dojazd z Norholt do Heathrow zająłbym min. 2h samej podróży metrem. Szybciej byłoby wziąć taksówkę, czy podjechać autobusem.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama