×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


SAS przejmuje Cimbera


Skandynawskie linie SAS przejmują 100 proc. udziałów w regionalnym przewoźniku Cimber, który już od 2004 r. lata dla SAS-u. Wartość transakcji to 20 mln koron duńskich (ok. 11,1 mln zł).


Jak poinformował SAS w komunikacie prasowym, dzięki przejęciu Cimbera możliwe będzie bardziej efektywne wykorzystanie floty. Flota 12 bombardierów CRJ-900 należących do SAS-u i zbazowanych w Kopenhadze zostanie teraz przeniesiona do Cimbera.

SAS i Cimber współpracowali już od 2004 r. na zasadach leasingu samolotów wraz z załogami. Samoloty Cimbera latały dla SAS-u m.in. na trasach do Polski. Dotychczasowe porozumienie linii będzie obowiązywać jeszcze do marca 2015 r.

- Przejęcie Cimbera da SAS-owi dostęp do rynków regionalnych, na których będziemy mogli zaproponować wyspecjalizowany, konkurencyjny produkt uzupełniający nasze loty obsługiwane boeingami 737 i airbusami A320 - powiedział Rickard Gustafson, prezes SAS-u. 


Wartość transakcji to 20 mln koron duńskich. Poza całym pakietem udziałów w Cimberze SAS zakupił także prawa do emisji dwutlenku węgla na lata 2015-2020, które posiadał Cimber. 

Transakcję musi jeszcze zatwierdzić urząd ds. konkurencji w Danii. Ostatnia transza płatności jest zaplanowana na kwiecień 2015 r. 

Do tego czasu, zgodnie z przedstawionym już wcześniej planem, Cimber wycofa z floty samoloty ATR 72 oraz bombardier CRJ-200. Linia od kwietnia będzie korzystała wyłącznie z przeniesionych z SAS-u bombardierów CRJ-900.

fot. Dominik Sipinskigość_d7b69 - Profil
gość_d7b69
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie