×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


LOT: Decyzja o nowych samolotach do połowy 2015 r.


Do końca pierwszej połowy 2015 r. LOT ogłosi decyzję o wyborze nowych samolotów średniodystansowych. Zastąpią one wycofane już niemal całkowicie z floty boeingi z rodziny 737.


Pierwszy kwartał przyszłego roku będzie czasem ostatecznych analiz dotyczących wyboru nowych samolotów średniodystansowych. Po ich zakończeniu zarząd LOT-u przedstawi radzie nadzorczej oraz właścicielowi rekomendację w tym zakresie. Ogłoszenie ostatecznego wyboru floty średniego zasięgu powinno nastąpić jeszcze w pierwszym półroczu 2015 - wyjaśnia w mailu przysłanym do redakcji Pasazer.com biuro prasowe PLL LOT.


Jak mówił ponad rok temu Sebastian Mikosz, w grę wchodzą dwa modele samolotów: boeingi 737 MAX lub airbusy A320neo. Prezes LOT-u zwracał wtedy uwagę, że wybór nowych samolotów wiąże się również ze sprzedażą najmniejszych maszyn polskiego przewoźnika. Embraery 170 zgodnie z planem restrukturyzacji zostaną całkowicie wycofane z floty, a pierwszy z nich już trafił do nowego użytkownika

Nowe samoloty mają uzupełnić flotę LOT-u w segmencie ok. 150 pasażerów i powyżej. W przeszłości ten segment floty stanowiły boeingi 737 Classic. Zgodnie z danymi portalu Airfleets.net w historii LOT-u przewoźnik ten posiadał łącznie 28 maszyn z tej rodziny w wariantach -300,-400 i -500. We flocie polskiej linii pozostały już tylko 3 boeingi 737-400.
 
Po wycofaniu boeingów 737 największymi samolotami krótko- i średniodystansowymi we flocie LOT-u pozostaną embraery 195, na pokładzie których może podróżować 112 pasażerów.

//www.pasazer.com/img/images/normal/lot,splke,b737500,waw(pbozyk).jpg
Rodzina boeing 737 MAX to trzy nowe warianty tego amerykańskiego samolotu wąskokadłubowego. W zależności od wersji maksymalna liczba pasażerów waha się od 140 do 220, a zasięg od 6650 do 7000 kilometrów. Pierwsza dostawa ma nastąpić w 2017 r. Do tej pory, zgodnie z informacjami ze strony internetowej producenta, zamówiono ponad 2,5 tys. samolotów z rodziny 737 MAX, a wśród największych klientów są: American Airlines, Lion Air, Norwegian, Ryanair, Southwest Airlines oraz United. 

Europejski konkurent, czyli samoloty Airbusa z rodziny A320neo, będą dostępne na rynku wcześniej, bo już w przyszłym roku. We wrześniu miał już miejsce pierwszy lot tego samolotu. W zależności od wariantu samoloty mogą maksymalnie pomieścić 160, 189 lub 240 pasażerów. Ich zasięg to od 6760 do 7800 kilometrów. Według danych Airbusa zamówionych zostało ponad 3,3 tys. tych samolotów. Wśród największych klientów znajdują się m.in. Air Asia, IndiGo, Lion Air, easyJet, Norwegian, Qantas, Lufthansa oraz liczne firmy leasingowe.

Fot. Piotr Bożykgość_efd74 - Profil
gość_efd74
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie