Wrocław: 23 proc. wzrostu w listopadzie

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
04 grudnia 2014 12:46
20 komentarzy
Wrocławskie lotnisko obsłużyło w listopadzie 155,5 tys. pasażerów, czyli o 23 proc. więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Aż o 82 proc. wzrosła liczba pasażerów na trasach krajowych.
Reklama

Statystyki Wrocław (WRO)
Wyniki pozwalają prognozować, że lotnisko do końca roku przekroczy wynik 2 mln pasażerów.

- W najlepszym do tej pory miesiącu, sierpniu, udało się osiągnąć wzrost na poziomie 11 proc.. Obecny wynik jest na tym tle więcej niż zadowalający, chociaż takiego efektu się spodziewaliśmy - mówi cytowany w komunikacie prasowym Jarosław Sztucki, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Porcie Lotniczym Wrocław. - Dzięki rozbudowanej siatce połączeń, zanotowaliśmy wzrosty we wszystkich segmentach ruchu.

Świetny wynik połączeń krajowych to przede wszystkim zasługa Ryanaira, który lata z Wrocławia do Modlina. Oferowanie do Warszawy zwiększył także Eurolot. W tygodniu do stolicy z Wrocławia (wliczając Modlin) można polecieć 9 razy dziennie, a w weekendy - 8 razy dziennie.

Zeszły miesiąc okazał się przełomowy dla lotów niskokosztowych. Wcześniej z powodu zmniejszonego oferowania segment low-cost notował pewną stagnację. Jednak w listopadzie zaobserwowano ożywienie i wzrost na poziomie 13 proc.

- Nastąpił oczekiwany przełom. Wynik udało się osiągnąć dzięki przywróceniu połączenia do Oslo Torp oraz większej liczbie lotów, m.in. do Londynu Stansted, Dublina i Paryża Beauvais - mówi Jarosław Sztucki.

W segmencie połączeń międzynarodowych linii tradycyjnych największe przyrosty zanotowano na połączeniach Lufthansy do Frankfurtu i Monachium oraz Germanwings do Dusseldorfu. SAS utrzymuje stabilny poziom wypełnienia samolotów do Kopenhagi.

Również w przypadku połączeń czarterowych zanotowano wzrosty, choć nie tak wyraźne jak w październiku, kiedy pasażerowie kończyli jeszcze sezon wakacyjny. W listopadzie 2014 r. w tym segmencie przybyło 5,5 proc. pasażerów w porównaniu do analogicznego okresu 2013 roku.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_e328b 2014-12-09 15:19   
gość_e328b - Profil gość_e328b
Na wrocławskim lotnisku odprawiono dwumilionowego pasażera.
gość_c4d02 2014-12-08 00:01   
gość_c4d02 - Profil gość_c4d02
w tym tygodniu pewnie przekroczymy próg 2 mln; ciekawe kiedy? Moze warto rozpoczac odliczanie???
gość_e083a 2014-12-05 14:42   
gość_e083a - Profil gość_e083a
To przecież dobrze, że WMI wyprzedzi WRO. Dobrze dla całego rynku. Baza ludności Mazowsza z Warszawą plus jeszcze północny-wschód Polski jest dużo większa niż Dolny Śląsk.

Jeśli chodzi o szybkość rozwoju to mając dwie opcje: (1) rozwój 5% rocznie, ale lotnisko przynoszące zysk, czy (2) rozwój 25%, ale lotnisko ze stratami (np. nadmiernie dopłacające do linii) - założę się, że większość podatników Wrocławia wybrałoby wariant (1).
WRO ma szanse przynosić zysk, tak jak - niestety - tylko kilka lotnisk w Polsce.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama