Boeing: Pierwszy lot z paliwem "green diesel"

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
04 grudnia 2014 11:31
Boeing przeprowadził pierwszy na świecie lot z wykorzystaniem dostępnego i używanego w transporcie lądowym biopaliwa "green diesel". W samolocie B787 ecoDemonstrator producent zastosował do napędzania lewego silnika mieszankę 15 proc. paliwa "green diesel" i 85 proc. tradycyjnego paliwa.
Reklama

- Paliwo "green diesel" daje ogromną szansę na uczynienie biopaliwa lotniczego bardziej dostępnym i przystępnym cenowo dla naszych klientów. Dostarczymy dane z kilku lotów, które wykona ecoDemonstrator, aby wesprzeć działania mające na celu zatwierdzenie tego paliwa dla lotnictwa komercyjnego i osiągnąć cele środowiskowe naszej branży - powiedziała Julie Felgar, dyrektor zarządzająca Environmental Strategy & Integration Boeing Commercial Airplanes.

Biopaliwo "green diesel" powstaje z olejów roślinnych, zużytego oleju spożywczego oraz tłuszczów z odpadów pochodzenia zwierzęcego. Boeing odkrył wcześniej, że paliwo to jest zbliżone pod względem chemicznym do biopaliwa lotniczego HEFA (hydro-processed esters and fatty acids) zatwierdzonego w 2011 roku. Jednocześnie paliwo "green diesel" jest różne pod względem chemicznym od paliwa znanego jako "biodiesel", które również jest wykorzystywane w transporcie lądowym. Jest to inny produkt.

//www.pasazer.com/img/images/normal/boeing,eco787,press.jpg
Przy zdolności produkcyjnej w USA, Europie i Azji wynoszącej 3 mld litrów, paliwo "green diesel" mogłoby szybko zaspokoić aż 1 proc. światowego zapotrzebowania na paliwa do silników odrzutowych. Koszt hurtowy na rynku amerykańskim, tj. około 3 dolarów za galon z uwzględnieniem dotacji rządowych, jest porównywalny z kosztem nafty lotniczej.

Paliwo "green diesel" jest jedną z 25 nowych technologii testowanych w ramach programu ecoDemonstrator Boeinga na pokładzie samolotu B787 Dreamliner (ZA004). Program ten przyspiesza testowanie, udoskonalanie i wykorzystanie nowych technologii i metod, które mogą zredukować wpływ lotnictwa na środowisko.

Według danych fińskiej firmy Neste Oil, która zapewniła paliwo "green diesel" do użycia w samolocie ecoDemonstrator 787, na przestrzeni całego cyklu, produkowane w sposób zrównoważony paliwo "green diesel" zmniejsza emisję dwutlenku węgla o 50 do 90 proc. w porównaniu do paliw kopalnych. Lot testowy był przeprowadzony w koordynacji z FAA oraz firmami Rolls-Royce i Pratt & Whitney. Mieszankę paliw przygotowała firma EPIC Aviation.

Więcej informacji na temat technologii B787 ecoDemonstrator oraz pełną listę partnerów znaleźć można na stronie ecoDemonstrator.

Fot. Boeing Media
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama