Ryanair wprowadza elektroniczne torby lotów

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
28 listopada 2014 07:47
Ryanair ogłosił wczoraj (27.11) wprowadzenie elektronicznego systemu zarządzania informacją czyli tzw. Electronic Flight Bag (EFB) dla całej floty Boeingów B737-800NG. Jest to kolejny etap realizacji programu "Always Getting Better".
Reklama

System EFB to elektroniczna "torba" zawierająca mapy lotnisk, podejść oraz informacje o wyważaniu samolotu wraz z gotowymi planami lotu pozwalająca na wyeliminowanie z kokpitu nie tylko papierowych map i instrukcji, których masa często osiąga nawet 40 kg, ale także mało precyzyjnych kart osiągowych do startu i lądowania.

//www.pasazer.com/img/images/normal/Ryanair%20EFB%202.jpg
Wykorzystując system EFB załoga będzie w stanie przed każdym startem precyzyjnie wyliczyć prędkości do startu w danych warunkach atmosferycznych (z uwzględnieniem stanu drogi startowej) oraz dobrać maksymalną możliwą temperaturę redukcji (czyli zmniejszenia ciągu silników do startu), co przekłada się na wymierne korzyści w postaci mniejszego zużycia paliwa podczas startu i wznoszenia, a także znacznego zmniejszenia zużycia silników.

Dodatkowo załoga samodzielnie będzie przygotowywać elektroniczny arkusz załadunku i wyważenia (loadsheet), którego wyniki będą automatycznie przesyłane do agenta handlingowego oraz centrum operacyjnego przewoźnika, a także do aplikacji służącej do wyliczania parametrów do startu. Dzięki temu możliwe jest jeszcze dokładniejsze określanie prędkości i redukcji ciągu.

Powyższe rozwiązanie to pierwszy z zestawu produktów, które Ryanair zamierza wprowadzić w przeciągu najbliższych kilku miesięcy. Będą to m.in. elektroniczne wykresy i arkusze wyważenia samolotu, które będą przetestowane i zatwierdzone przez irlandzki Urząd ds. Lotnictwa.

- Dynamiczny rozwój operacji lotniczych we wszystkich 71 bazach wiąże się z logistycznymi wyzwaniami związanymi z dostarczaniem informacji do załóg pokładowych. Aby uprościć ten proces, wprowadziliśmy elektroniczny system zarządzania informacją tzw. Electronic Flight Bags (EFB), dostępny za pomocą iPada. To kolejny już przykład nieustannego dążenia linii lotniczej Ryanair do coraz bardziej efektywnego zarządzania procesami operacyjnymi - powiedział Michael Hickey, dyrektor ds. operacji lotniczych Ryanair.

//www.pasazer.com/img/images/normal/ryanair,b737800,lcj(pbozyk).jpg
- Ryanair docenia znaczenie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, jako niezwykle efektywnych i elastycznych narzędzi podnoszenia wydajności. Nasze osiągnięcia w kierunku eliminacji papierowej dokumentacji na pokładach samolotów spotykają się z uznaniem całej branży lotniczej. Kokpit bez papieru to wyjątkowo wydajny kokpit - dodał Hickey.

Obecnie flota irlandzkiego przewoźnika składa się z 302 boeingów B737-800NG. Ryanair posiada zamówione łącznie 274 boeingi 737: 174 B737-800NG wraz z 20 opcjami oraz 100 B737 MAX 8 ze 100 opcjami na ten model.

Fot. Ryanair, Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama