×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Członkowie IATA zatroszczą się o pasażerów bankrutujących linii


Członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego (IATA) zobowiązali się do wzajemnej troski o pasażerów w przypadku upadłości jednej z linii lotniczych. Będą działać tak, by żaden pasażer nie pozostał bez opieki.
Dobrowolne porozumienie będzie dotyczyło tylko linii lotniczych latających do, z lub wewnątrz Unii Europejskiej. Obejmie zapewnienie podróży powrotnej wszystkim pasażerom, którzy utkną poza swoim krajem zamieszkania w związku z finansowymi tarapatami linii lotniczej. 

Jak podkreślono w komunikacie prasowym, to sformalizowanie istniejącego od dawna wśród linii lotniczych zwyczaju.

- Jestem zachwycony, że mogę powiedzieć, iż pasażerowie, którzy utkną w rzadkich i pechowych przypadkach bankructwa linii lotniczej za granicą, otrzymają "taryfy ratunkowe" od innych linii, by mogli wrócić do domu - powiedział Tony Tyler, dyrektor generalny IATA. 

Zgodnie z treścią porozumienia zawartego w Brukseli, w przypadku bankructwa linii lotniczej jej pasażerowie będą mogli liczyć na mocno przecenione bilety na specjalnych warunkach u innych przewoźników. Jedynym ograniczeniem ma być dostępność miejsc w samolotach. "Taryfy ratunkowe" mają być tanie i dostępne w okresie do dwóch tygodni po bankructwie linii lotniczej. Będa oferowane wszystkim pasażerom lecącym do, z i w obrębie UE z wyjątkiem tych osób, których ubezpieczyciele pokryją kupno nowego biletu. 

Członkowie IATA podkreślili rolę władz kraju rejestracji linii, która zbankrutuje. Administracja musi być odpowiedzialna za zapewnienie komunikacji pomiędzy pasażerami i liniami oraz za poinformowanie podróżnych o dostępie do "taryf ratunkowych". 

Zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej, pomiędzy 2011 a 2020 r. tylko 0,07 proc. wszystkich pasażerów może zostać dotkniętych bankructwem któregoś z przewoźników. Spośród nich tylko 12 proc. będzie potrzebowało pomocy w powrocie do domu. Przewoźnicy sprzeciwiają się utworzeniu specjalnego funduszu na wypadek takiego zdarzenia. Członkowie IATA oceniają, że w ten sposób dobrze zarządzane linie musiałyby składać się na ratowanie bankrutujących.gość_92933 - Profil
gość_92933
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie