Biurokracja hamuje rozwój małych lotnisk

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
25 listopada 2014 08:58
3 komentarze
Zniesienie ograniczeń dotyczących usuwania przeszkód lotniczych oraz zwiększenie limitów hałasu wokół lotnisk mogą pomóc w rozwoju małych portów lotniczych. Mogą one osiągnąć rentowność za kilka lat, bo ruch lotniczy w Polsce będzie rósł.
Reklama

- W 2020 roku w Polsce powinniśmy mieć około 40 mln pasażerów. To powinno poprawić rentowność mniejszych portów. Jeżeli osiągną one pułap 1 mln pasażerów za 5-7 lat, nie powinny mieć problemów finansowych - ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Artur Tomasik, prezes zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych i prezes Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach.

Ruch lotniczy wynoszący 1-1,5 mln pasażerów rocznie uważa się za granicę rentowności portu lotniczego, choć jej dokładny poziom zależy od rodzaju ruchu lotniczego i wielu innych czynników. W 2013 r. siedem spośród 13 polskich portów lotniczych nie osiągnęło wyniku miliona podróżnych, choć w grupie tej znalazł się działający jedynie przez trzy miesiące Modlin. Nowo otwarte lotnisko w Radomiu, które od uzyskania certyfikatu w maju br. nie przyjęło ani jednego lotu rozkładowego, dołączy do tej grupy.


Niewielki ruch będzie miało też lotnisko w Szczytnie, którego odbudowa ma skończyć się jesienią 2015 r. W 2016 r. według prognoz władz spółki ma ono obsłużyć zaledwie ok. 60 tys. podróżnych, a po 10 latach ich liczba ma się zwiększyć do 500 tys. rocznie.

Tomasik podkreśla jednak, że część z małych lotnisk skorzysta na wzroście ruchu lotniczego w Polsce, który jest nieunikniony.

- Na pewno ruch lotniczy w Polsce będzie rósł. Jesteśmy krajem, który ma wskaźnik mobilności zbliżony do Rumunii i Bułgarii. Wynosi on w Polsce 0,7, a średnia dla Unii to 2,5. Jeżeli ten wskaźnik zwiększy się o 100 proc. ‒ do 1,5 ‒ będziemy mieli około 40 mln pasażerów - prognozuje Tomasik. - Wzrost ruchu spowoduje też zwiększenie rentowności małych portów, ale na to trzeba poczekać. To się nie stanie za rok czy dwa, lecz za 6-7 lat.

Prezes ZRPL dodaje jednak, że pomimo wzrostu ruchu niezbędne są ułatwienia legislacyjne dla lotnisk. Jednym z nich jest zwiększenie możliwości działań portów lotniczych w zakresie usuwania przeszkód lotniczych. Obecnie lotniska muszą np. zdobyć zgodę od Lasów Państwowych za każdym razem, gdy drzewo na trasie podejścia do lądowania wyrośnie ponad określony przepisami bezpieczeństwa limit wysokości.

Drugim problemem, na który zwraca uwagę Tomasik, są strefy ograniczonego użytkowania wokół lotnisk, jest to związane z hałasem lotniskowym.

- To jest spory problem i spory wydatek, który będziemy ponosić. Mam nadzieję że wskaźniki, które są dziś podstawą do ustalania stref, w najbliższym czasie ulegną zmianie i te strefy nie będą tak duże. W ten sposób poprawimy sytuacje portów - przekonuje Tomasik. - W polskich realiach wszelkie zmiany dzieją się dosyć wolno, ale jesteśmy cierpliwi.

Newseria Biznes
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_7998a 2014-11-25 14:32   
gość_7998a - Profil gość_7998a
Najlepiej będzie, jak portów lotniczych będzie mniej więcej tyle, co teraz (ewentualnie kilka więcej), a poza tym dużo mniejszych lotnisk obsługujących GA i może jakąś jedną/dwie rozkładówki (mogą lotniska dla GA obsługiwać połączenia regularne?).
gość_52782 2014-11-25 12:43   
gość_52782 - Profil gość_52782
Idea słuszna , tylko niekoniecznie należy zakładać że będą one rentowne. Wszak małe lotniska nie muszą przenosić znacznego ruchu lotniczego , ale służyć rozwojowi danego regionu ( gminy ). Tak jest np. w Holandii. Żeby przeszkody forsować należy zachęcić do WSPÓLNEGO działania gminy. Nie wszystko co założył dla Polski doradca Tuska , p. Bielecki ( tylko wolny rynek i rentowność wszystkiego ) należy stosować , a wręcz omijać.
gość_c9db7 2014-11-25 11:49   
gość_c9db7 - Profil gość_c9db7
Budujmy lotniska w każdym większym mieście a potem narzekajmy że nie ma połączeń!
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama