×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Łódź: 1,5 mln zł na promocję tras, ponad 30 mln zł dla lotniska


Ponad 36,5 mln zł będzie kosztowało łódzkich podatników lotnisko w nadchodzącym roku. W projekcie budżetu na przyszły rok znalazła się m.in. propozycja wydania 1,5 mln zł na promocję połączeń. To być może zmiana dotychczasowej strategii współpracy z liniami.Do tej pory Łódź jako jedno z niewielu miast z małymi portami lotniczymi nie miała kontraktów promocyjnych z przewoźnikami lotniczymi.

Tego typu umowy, o czym wielokrotnie pisaliśmy, są zawoalowanym i trudnym do oceny pod względem opłacalności sposobem zachęcania przewoźników, zwłaszcza niskokosztowych, do uruchamiania połączeń z danego miasta. W ten sposób marketingowo z Ryanairem współpracują m.in. województwo kujawsko-pomorskie (pod względem liczby pasażerów Bydgoszcz jest bardzo podobna do Łodzi) i podkarpackie (Rzeszów w pierwszym półroczu obsłużył ponad dwukrotnie więcej pasażerów). 


Od przyszłego roku lotnisko w Łodzi może jednak zmienić strategię. Radni miasta zapisali w projekcie budżetu na 2015 r. 1,5 mln zł na działania związane z "wdrażaniem koncepcji poprawy zewnętrznej dostępności" Łodzi, w tym m.in. poprzez "promocję nowych i istniejących połączeń lotniczych". Nie wiadomo, w jaki sposób będzie prowadzona ta promocja. 

Radni mają dużo do powiedzenia w kwestii strategii łódzkiego lotniska, bo zarządzająca portem lotniczym spółka w 94,29 proc. należy do miasta. Projekt budżetu przyjęto 14 listopada, a z całym dokumentem można zapoznać się na stronie internetowej Urzędu Miasta.

Kwota przeznaczona na promocję połączeń to tylko niewielka część całej sumy przeznaczonej przez łódzkich radnych na lotnisko w projekcie budżetu na przyszły rok. 

Ponad 25 mln zł wyniesie wydatek miejskiego Biura Nadzoru Właścicielskiego w związku z wniesieniem środków na podwyższenie kapitału oraz objęciem udziałów w lotniskowej spółce. To działanie wynikające z planu finansowania nakładów inwestycyjnych portu lotniczego im. Władysława Reymonta. 


Z kolei ponad 10,1 mln zł Łódź wyda na pokrycie straty bilansowej lotniska jeszcze za 2012 r. Cała strata, jak podkreślono w projekcie budżetu, wyniosła wtedy 37,7 mln zł. Zgodnie z uchwałą przyjętą przez wspólników spółki w marcu ubiegłego roku do marca 2015 r. udziałowcy mają dopłacić do lotniska 19,3 mln zł. Proporcjonalnie do posiadanych udziałów, miasto musi pokryć 17,4 mln zł. 7,3 mln zł zostało już przekazanych w tym roku. 

Łączna kwota przeznaczona na wsparcie dla łódzkiego lotniska i promocję połączeń przez miasto to 36,6 mln zł. 

Nie wiadomo, czy projekt budżetu zostanie uchwalony bez problemów. W zeszłym roku radni w ostatniej chwili doszli do porozumienia dotyczącego pokrycia straty lotniska. Wtedy chodziło o 5,1 mln zł, a brak tej dopłaty oznaczałby upadłość portu lotniczego. W Łodzi największą partią w radzie miasta pozostała Platforma Obywatelska, więc jest szansa na kontynuację zaproponowanej przez radnych polityki wobec lotniska.

fot. Lodz Airportgość_4f30e - Profil
gość_4f30e
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie