Łódź: 1,5 mln zł na promocję tras, ponad 30 mln zł dla lotniska

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
24 listopada 2014 08:41
10 komentarzy
Ponad 36,5 mln zł będzie kosztowało łódzkich podatników lotnisko w nadchodzącym roku. W projekcie budżetu na przyszły rok znalazła się m.in. propozycja wydania 1,5 mln zł na promocję połączeń. To być może zmiana dotychczasowej strategii współpracy z liniami.
Reklama

Do tej pory Łódź jako jedno z niewielu miast z małymi portami lotniczymi nie miała kontraktów promocyjnych z przewoźnikami lotniczymi.

Tego typu umowy, o czym wielokrotnie pisaliśmy, są zawoalowanym i trudnym do oceny pod względem opłacalności sposobem zachęcania przewoźników, zwłaszcza niskokosztowych, do uruchamiania połączeń z danego miasta. W ten sposób marketingowo z Ryanairem współpracują m.in. województwo kujawsko-pomorskie (pod względem liczby pasażerów Bydgoszcz jest bardzo podobna do Łodzi) i podkarpackie (Rzeszów w pierwszym półroczu obsłużył ponad dwukrotnie więcej pasażerów).


Od przyszłego roku lotnisko w Łodzi może jednak zmienić strategię. Radni miasta zapisali w projekcie budżetu na 2015 r. 1,5 mln zł na działania związane z "wdrażaniem koncepcji poprawy zewnętrznej dostępności" Łodzi, w tym m.in. poprzez "promocję nowych i istniejących połączeń lotniczych". Nie wiadomo, w jaki sposób będzie prowadzona ta promocja.

Radni mają dużo do powiedzenia w kwestii strategii łódzkiego lotniska, bo zarządzająca portem lotniczym spółka w 94,29 proc. należy do miasta. Projekt budżetu przyjęto 14 listopada, a z całym dokumentem można zapoznać się na stronie internetowej Urzędu Miasta.

Kwota przeznaczona na promocję połączeń to tylko niewielka część całej sumy przeznaczonej przez łódzkich radnych na lotnisko w projekcie budżetu na przyszły rok.

Ponad 25 mln zł wyniesie wydatek miejskiego Biura Nadzoru Właścicielskiego w związku z wniesieniem środków na podwyższenie kapitału oraz objęciem udziałów w lotniskowej spółce. To działanie wynikające z planu finansowania nakładów inwestycyjnych portu lotniczego im. Władysława Reymonta.


Z kolei ponad 10,1 mln zł Łódź wyda na pokrycie straty bilansowej lotniska jeszcze za 2012 r. Cała strata, jak podkreślono w projekcie budżetu, wyniosła wtedy 37,7 mln zł. Zgodnie z uchwałą przyjętą przez wspólników spółki w marcu ubiegłego roku do marca 2015 r. udziałowcy mają dopłacić do lotniska 19,3 mln zł. Proporcjonalnie do posiadanych udziałów, miasto musi pokryć 17,4 mln zł. 7,3 mln zł zostało już przekazanych w tym roku.

Łączna kwota przeznaczona na wsparcie dla łódzkiego lotniska i promocję połączeń przez miasto to 36,6 mln zł.

Nie wiadomo, czy projekt budżetu zostanie uchwalony bez problemów. W zeszłym roku radni w ostatniej chwili doszli do porozumienia dotyczącego pokrycia straty lotniska. Wtedy chodziło o 5,1 mln zł, a brak tej dopłaty oznaczałby upadłość portu lotniczego. W Łodzi największą partią w radzie miasta pozostała Platforma Obywatelska, więc jest szansa na kontynuację zaproponowanej przez radnych polityki wobec lotniska.

fot. Lodz Airport
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_2b323 2014-11-26 18:37   
gość_2b323 - Profil gość_2b323
I niech ktoś powie, że w Łodzi nie ma pieniędzy….
gość_617f2 2014-11-25 00:04   
gość_617f2 - Profil gość_617f2
do gość gość_5358d pasażerskie lotnisko w Łodzi było od czasów przedwojennych, a to, że lotnisko ma takie kłopoty , kiedyś to był Gomułka ( po co robotniczej Łodzi lotnisko), a w czasach współczesnych warszawka - szeroko rozumiana
gość_d7498 2014-11-24 23:13   
gość_d7498 - Profil gość_d7498
a gdzie jakas podstawowa rzetelnosc? 1,5mln na promocje? zawsze jest jakas kasa na promocje, to nic nowego. czy bedzie wykorzystana to inna bajka. Jest w PL rzesza lotnisk ktore doplacaja, przeplacaja, wielka liczba deficytowych... a tu hej mamy Lodz na widelcu. Czemu? Jakbym dał odpowiedz to post bedzie z automatu usuniety...
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama