Regularne loty na biopaliwo z Oslo

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
21 listopada 2014 07:22
SAS, Lufthansa Group i KLM będą latać z Oslo wykorzystując 50-proc. mieszankę biopaliwa. Przewoźnicy podpisali umowę na dostawę takiego paliwa z Statoil Aviation.
Reklama

Zgodnie z umową, Statoil Aviation zapewni na lotnisku w Oslo 2,5 mln litrów 50-proc. mieszanki biopaliwowej. Oznacza to, że od marca 2015 r. lotnisko w stolicy Norwegii będzie pierwszym na świecie, gdzie będzie można normalnie i codziennie tankować lotnicze biopaliwo.

Taki zapas biopaliwa umożliwiłby wykonanie np. 3 tysięcy lotów z Oslo do Bergen.

- Przez ostatnich ok. dziesięciu lat SAS starał się przyspieszyć komercjalizację biopaliwa. To ważny, konkretny krok w stronę uczynienie lotnictwa zrównoważonym - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Rickard Gustafson, dyrektor wykonawczy SAS-u.

SAS zamierza korzystać z biopaliwa coraz bardziej regularnie i zakłada, że wkrótce będzie to konkurencyjne paliwo wobec tradycyjnej kerozyny. Przewoźnik podkreśla jednak, że niezbędne będzie wsparcie podatkowe i regulacyjne ze strony rządów. Przewoźnik od 2005 r. zmniejszył łączną emisję dwutlenku węgla o ok. 13 proc. pomimo tego, że liczba lotów wzrosła.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama