Wizz Air: Chcemy latać z Polski do Rosji

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
21 listopada 2014 12:45
11 komentarzy
Wizz Air chce szukać szans rynkowych na kierunkach wschodnich. Prezes linii w rozmowie z Pasazer.com zdradza, że chciałby uruchomić loty z Polski do Rosji, ale nie pozwalają na to ograniczenia w umowie dwustronnej między tymi krajami.
Reklama

- Nasza działalność dawniej koncentrowała się na przewożeniu ludzi między wschodem a zachodem. Ale widzimy, że są szanse rynkowe na wschodzie. Musimy jednak pamiętać, że te rynki są ograniczone umowami dwustronnymi. Na przykład, bardzo chętnie latalibyśmy z Polski do Rosji, ale nie możemy tego zrobić z uwagi na przeszkody regulacyjne - powiedział w rozmowie z Pasazer.com Jozsef Váradi, dyrektor wykonawczy Wizz Aira.

Wizz Air oferuje obecnie loty do Moskwy-Wnukowa z Kijowa-Żulian (dwa razy w tygodniu) oraz z Budapesztu (codzienne).

Z Polski przewoźnik lata na kierunkach wschodnich poza granicami Unii Europejskiej do: Kijowa-Żulian (z Katowic) oraz Kutaisi w Gruzji (z Warszawy, a od sezonu letniego 2015 r. także z Katowic), a w planach ma wznowienie lotów do Tel Awiwu po przerwie związanej z wojną (z Katowic od 17 stycznia 2015 r. oraz Warszawy od 16 grudnia br.). W siatce połączeń węgierskiej linii jest też Dubaj-DWC (z Budapesztu, Bukaresztu i Sofii), a od przyszłego roku linia poleci do Baku (z Budapesztu).

- Oceniamy, że wprowadzenie Gruzji do naszej siatki połączeń z Polski było całkiem udane. Bardzo lubimy też trasy do Izraela. Mieliśmy tam pewne problemy, musieliśmy na nie zareagować, ale teraz ruch tam wraca - podkreślił Váradi.

Loty na wschód, zarówno z Polski jak i z innych baz Wizz Aira, to wciąż tylko ułamek całej siatki połączeń tego przewoźnika. Loty po Unii Europejskiej, czyli na kierunkach zachodnich z Polski, pozostaną najważniejszym elementem działalności linii.


- Nie mamy celu, że określony udział pasażerów ma być na trasach wschodnich - dodał Váradi.

Już ponad rok temu rosyjskie media donosiły, że Wizz Air może utworzyć w tym kraju spółkę zależną. Miała ona rozpocząć loty w kwietniu br. Tak się jednak nie stało.

Wizz Air ma za to od 2008 r. spółkę-córkę na Ukrainie. Dysponuje ona obecnie dwoma airbusami A320 zarejestrowanymi na Ukrainie. Obsługują one połączenia z Kijowa-Żulian m.in. do Katowic. Ten oddział miał się rozwijać - planowano m.in. uruchomienie bazy operacyjnej na lotnisku w Lwowie. Jednak sytuacja polityczno-gospodarcza Ukrainy spowodowała rezygnację z tych planów. Wizz Air lata obecnie z Lwowa do trzech miast we Włoszech.

Wkrótce Pasazer.com opublikuje pełen zapis wywiadu z szefem Wizz Aira.

fot. Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_8663a 2014-11-26 08:22   
gość_8663a - Profil gość_8663a
taaa...miałem 11 miesięcy starego WDC a właśnie mi zmienili na 12 miesięcy ale podstawowego... trochę mnie zniechęcili do lata z WIZZ
gość_68969 2014-11-25 16:42   
gość_68969 - Profil gość_68969
Problem leży po stronie rosyjskiej, a nie polskiej jeśli chodzi o umowę. Natomiast do KRK wypełnienie było 80%, czyli znów nie handlowe przyczyny stały za zawieszeniem, podkreślam zawieszeniem lotów.
gość_400ac 2014-11-23 16:25   
gość_400ac - Profil gość_400ac
Transaero choćby nawet chciał latać do KRK to by nie mógł, bo na mocy umów dwustronnych do Krakowa mogą latać tylko Aerofłot i S7 Airlines.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama