Flybe: Nowości w Wielkiej Brytanii, koniec w Finlandii

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
17 listopada 2014 15:15
Brytyjski Flybe ogłasza plany rozwoju w Wielkiej Brytanii. W sezonie letnim 2015 wystartują nowe połączenia z Londynu Stansted, reaktywowana zostanie baza w Aberdeen oraz otwarta zupełnie nowa w Bournemouth. Jednocześnie pojawiają się doniesienia o wycofaniu przewoźnika z Finlandii.
Reklama

W oficjalnym komunikacie dostępnym na stronie linii pojawiła się informacja o otwarciu nowych połączeń w sezonie letnim 2015.

Od 15 marca 2015 zaoferowane zostaną rejsy:
Dodatkowo od 16 maja 2015 ruszy także trasa Londyn Stansted - Newquay, która będzie obsługiwana trzy razy tygodniu (we czwartki, soboty i niedziele) samolotem Bombardier Dash Q400.


Kolejną nowością jest otwarcie bazy w Bournemouth. Od 29 marca 2015 na tym lotnisku zostanie zbazowany jeden samolot Bombardier Q400 zabierający na pokład 78 pasażerów. Od połowy maja dodana będzie druga taka maszyna. Przewoźnik zaoferuje rejsy na trasach:

- Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, mogąc powitać Flybe na naszym lotnisku. Ogłoszenie nowych połączeń jest wyraźnym sygnałem, iż port lotniczy w Bournemouth jest głównym węzłem na południowym wschodzie kraju. Na nowych trasach można przewieźć potencjalnie 300 tys. pasażerów i stworzyć miejsca pracy dla 50 osób - komentuje Paul Knight, dyrektor zarządzający Bournemouth Airport.

Ponadto linia wznawia swoją bazę w w Aberdeen. Zbazuje tam swoje cztery samoloty Bombardier Q400. Zwiększeniu ulegnie częstotliwość na już istniejących trasach, przede wszystkim do Londynu City (Q400 zastąpi Saaba 2000) i głównego hubu linii w Manchesterze. Dodatkowo wzmocniona zostaje usługa Flybe Shuttle Service do Jersey przez Leeds Bratford i Southampton.

Znane są także plany przewoźnika dotyczące jego obecności w Finlandii. Flybe w połowie 2011 razem z Finnair stało się współudziałowcem w spółce joint-venture Flybe Nordic.

Mimo wielu starań wyniki finansowe Flybe Nordic ciągle się pogarszają, a przeprowadzone analizy nie dają pozytywnych rokowań. Brytyjski udziałowca zdecydował się w związku tym sprzedać swój pakiet za symbolicznego funta. Ma nadzieję dokonać tej transakcji do końca stycznia przyszłego roku.

Szacuje się, iż strata Flybe z tytułu zakończenia działalności w Finlandii może wynieść niecałe 10 mln funtów na koniec pierwszej połowy bieżącego roku fiskalnego.

W konsekwencji tej informacji narodowy fiński przewoźnik Finnair szuka inwestora dla Flybe Nordic. Wiąże się to z koniecznością zapewnienia ciągłości połączeń regionalnych. Niewykluczony jest także scenariusz, iż to właśnie on stanie się całkowitym udziałowcem w spółce. Wszystko uzależnione jest od zgody urządów ds. konkurencji.

fot. Dominik Sipinski

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama