Flybe: Nowości w Wielkiej Brytanii, koniec w Finlandii
Od 15 marca 2015 zaoferowane zostaną rejsy:
- Londyn Stansted - Isle Of Man - 3 razy dziennie w dni powszednie i raz dziennie w weekendy,
- Londyn Stansted - Newcastle - 2 razy dziennie w dni powszednie i raz dziennie w weekendy.
Kolejną nowością jest otwarcie bazy w Bournemouth. Od 29 marca 2015 na tym lotnisku zostanie zbazowany jeden samolot Bombardier Q400 zabierający na pokład 78 pasażerów. Od połowy maja dodana będzie druga taka maszyna. Przewoźnik zaoferuje rejsy na trasach:
- Bournemouth - Glasgow - od 29 marca, dwa razy dziennie (12345-7),
- Bournemouth - Deauville - od 18 maja (1-3-56-),
- Bournemouth - Dublin - od 18 maja (1-3-5-7),
- Bournemouth - Jersey - od 18 maja (1234567; przy czym w sobotę będą wykonywane dwa rejsy),
- Bournemouth - Manchester - od 18 maja (1234567; przy czym w dni powszednie wykonywane będą dwa rejsy dziennie, w weekendy - po jednym),
- Bournemouth - Paryż (CDG)- od 18 maja (1-3-5-7),
- Bournemouth - Amsterdam - od 19 maja (-2-4-67),
- Bournemouth - Toulon - od 19 maja (-2-4-56-),
- Bournemouth - Biarritz - od 23 maja (-----6-).
- Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, mogąc powitać Flybe na naszym lotnisku. Ogłoszenie nowych połączeń jest wyraźnym sygnałem, iż port lotniczy w Bournemouth jest głównym węzłem na południowym wschodzie kraju. Na nowych trasach można przewieźć potencjalnie 300 tys. pasażerów i stworzyć miejsca pracy dla 50 osób - komentuje Paul Knight, dyrektor zarządzający Bournemouth Airport.
Ponadto linia wznawia swoją bazę w w Aberdeen. Zbazuje tam swoje cztery samoloty Bombardier Q400. Zwiększeniu ulegnie częstotliwość na już istniejących trasach, przede wszystkim do Londynu City (Q400 zastąpi Saaba 2000) i głównego hubu linii w Manchesterze. Dodatkowo wzmocniona zostaje usługa Flybe Shuttle Service do Jersey przez Leeds Bratford i Southampton.
Znane są także plany przewoźnika dotyczące jego obecności w Finlandii. Flybe w połowie 2011 razem z Finnair stało się współudziałowcem w spółce joint-venture Flybe Nordic.
Mimo wielu starań wyniki finansowe Flybe Nordic ciągle się pogarszają, a przeprowadzone analizy nie dają pozytywnych rokowań. Brytyjski udziałowca zdecydował się w związku tym sprzedać swój pakiet za symbolicznego funta. Ma nadzieję dokonać tej transakcji do końca stycznia przyszłego roku.
Szacuje się, iż strata Flybe z tytułu zakończenia działalności w Finlandii może wynieść niecałe 10 mln funtów na koniec pierwszej połowy bieżącego roku fiskalnego.
W konsekwencji tej informacji narodowy fiński przewoźnik Finnair szuka inwestora dla Flybe Nordic. Wiąże się to z koniecznością zapewnienia ciągłości połączeń regionalnych. Niewykluczony jest także scenariusz, iż to właśnie on stanie się całkowitym udziałowcem w spółce. Wszystko uzależnione jest od zgody urządów ds. konkurencji.
fot. Dominik Sipinski