×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


SAS: Pierwsze loty na biopaliwie


7 listopada br. odbył się pierwszy rejs na biopaliwie Boeinga 737 linii SAS ze Sztokholmu-Arlanda do Östersund (SK2064). Paliwem była mieszanka o 10-proc. zawartości syntetycznego paliwa JET A1, pochodzącego z przetworzonego do ponownego użycia oleju spożywczego.Lot w oparciu o ten rodzaj paliwa był nie tylko pierwszym w historii SAS, ale również pierwszym takim rejsem z lotniska Arlanda. Paliwo zostało dostarczone przez firmy Statoil Aviation oraz SkyNRG, a przelot był możliwy również dzięki współpracy z państwowym przedsiębiorstwem Swedavia, zarządzającym szwedzkimi portami lotniczymi.

Zarówno paliwo syntetyczne JET A1, jak i jego mieszanka są certyfikowane zgodnie z normami Amerykańskiego Stowarzyszenia Badań i Materiałów (ASTM) D7566 i D1655.


Już od ponad dziesięciu lat SAS prowadzi wysiłki na rzecz przyspieszenia komercjalizacji biopaliw. Paliwa pochodzące ze źródeł odnawialnych są kluczowym elementem na drodze do bardziej zrównoważonego rozwoju lotnictwa. Rejs SAS jest dowodem na to, że przyjazne środowisku rozwiązania w tym zakresie są w realnym zasięgu. Jest także sygnałem nawołującym do skoncentrowania się na stworzeniu warunków do realizacji takiego modelu na dużą skalę.

Na kolejny tydzień listopada SAS zaplanował pierwszy w historii przelot na biopaliwie w Norwegii, tym razem w oparciu o 48-procentową mieszankę syntetycznego paliwa JET A1, na trasie z Trondheim do Oslo.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
gość_4f30e - Profil
gość_4f30e
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie