Orbis przejmuje marki Accoru w Europie Centranej

15 listopada 2014 16:38
W informacji prasowej Orbis SA ogłasza przejęcie Accoru w Europie Centralnej, stając się tym samym jego jedynym licencjodawcą. Wartość transakcji to przeszło 142 mln euro.
Reklama
Zgodnie z pozytywną rekomendacją Zarządu Spółki, Rada Nadzorcza Orbisu zaakceptowała ofertę Accoru - swojego strategicznego partnera - na zakup licencji (Master License Agreement) oraz przejęcie sieci 46 hoteli w 16 krajach Europy Centralnej. Dzięki temu Grupa Orbis będzie posiadała wyłączność na prowadzenie działalności hotelarskiej pod wszystkimi markami Accoru (Sofitel, Pullman, MGallery, Novotel, Mercure, ibis i ibis budget) w następujących krajach: Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Macedonia, Rumunia, Słowacja, Węgry, Chorwacja, Słowenia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Serbia oraz Mołdawia.

- Transakcja z Accorem jest kamieniem milowym w działalności Orbisu. Doskonale wpisuje się w naszą strategię. Już od pewnego czasu bowiem zamierzaliśmy zintensyfikować działania w regionie. Wejście na nowe rynki daje nam ogromną szansę na bardziej dynamiczny wzrost. Będziemy platformą Accoru do zarządzania biznesem w tej części Europy - traktujemy to jako wyróżnienie i docenienie naszych dotychczasowych osiągnięć oraz strategiczny krok w kierunku dalszego rozwoju. - mówi Gilles Clavie, Prezes Zarządu Orbisu.

Łącznie przejętych zostanie 46 hoteli (w sumie 8 053 pokoje), z których 11 jest własnością Accoru, 17 znajduje się w dzierżawie, 11 działa na zasadzie umowy o zarządzanie, a 7 - we franczyzie. 38 z nich już prowadzi działalność, natomiast 8 kolejnych jest planowanych. Ponad trzy czwarte wszystkich obiektów zlokalizowanych jest w stolicach wymienionych wyżej państw.

- Dzięki tej transakcji znacząco zwiększamy biznes. Całkowita liczba naszych hoteli wkrótce przekroczy 110. W ten sposób znacząco wzmocnimy naszą pozycję w Europie Centralnej. Orbis ma doskonałe kadry, które pracując w środowisku międzynarodowym, świetnie rozumieją biznes w tym regionie. Jestem pewien, że zarówno Orbis jak i firmy działające na nowych rynkach skorzystają na wzajemnej współpracy i szybko będziemy mogli osiągnąć synergie - komentuje Ireneusz Węgłowski, Prezes Zarządu Orbisu.

Przy okazji tej dużej, bo opiewającej na kwotę 142,3 mln euro, transakcji Grupa Orbis chwali się świetnymi wynikami finansowymi w ostatnich latach.

- Orbis ma sporo gotówki, nie mamy także żadnych zobowiązań wobec banków. Dlatego też zakup zostanie częściowo sfinansowany ze środków własnych, a częściowo z kredytu bankowego, który w przyszłości będzie mógł być zastąpiony środkami z emisji obligacji. - informuje Gilles Clavie.

Ponadto, firma od trzech lat prowadzi konsekwentną politykę dywidendy, która ma być kontynuowana nawet po transakcji. Jak dodaje Clavie, ma ona wzmocnić wskaźnik zysku na akcję (EPS), potwierdzając mocną pozycję Orbisu jako stabilnej spółki dywidendowej.

Umowa, której zapisy są obecnie w fazie wypracowywania, zostanie sfinalizowana w styczniu 2015 r.

Obecnie w strukturze Grupy Orbis działa 68 hoteli (w tym 52 własne, 1 w dzierżawie, 3 w zarządzaniu i 12 we franczyzie) zlokalizowanych w 32 miastach i miejscowościach wypoczynkowych głównie w Polsce, ale także w krajach bałtyckich.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy