Październikowe wzrosty w Berlinie

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
15 listopada 2014 11:39
Październik był kolejnym miesiącem wzrostów w portach lotniczych Berlina. Rośnie w nich także poziom zatrudnienia.
Reklama

W październiku br. na lotniskach Tegel i Schönefeld obsłużonych zostało łącznie ok. 2,7 mln podróżnych. Udział obu portów w osiągnięciu tej liczby wyglądał następująco: pierwszy z nich odprawił 2 mln osób (wzrost o 5,4 proc.), a drugi - nico ponad 700 tys. (+10 proc.). Ogólny przyrost rok do roku wyniósł 6,5 pkt. proc.

Wzrosła też liczba operacji lotniczych ogółem. W sumie wykonano ich ok. 23,5 tys., z czego 17 tys. na lotnisku Tegel (wzrost o 4,3 proc.), a resztę na Schönefeld (wzrost o 7,4 proc.).

Odprawiono łącznie ponad 4 tys. ton frachtu, czyli o 5,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok temu.


We względu na stale odnotowywane wzrosty, niezbędne stało się także zatrudnienie dodatkowych pracowników. Jak napisano na oficjalnej stronie FBB, szacuje się, że w niemieckim okręgu stołecznym w branży lotniskowej i okołolotniskowej zatrudnionych jest ponad 21 tys. osób. Zestawiając to z badaniami statystycznymi, jakie przeprowadzono przeszło dwa lata temu, okazuje się, że liczba miejsc pracy w tym sektorze wzrosła o ponad 10 proc. Oznacza to, że wszystkie trzy porty lotnicze wygenerowały prawie 2 tysiące dodatkowych miejsc pracy. W obliczeniach ujęto:
  • personel lotniskowy w porcie Berlin-Tegel: łącznie 12 063 pracowników,
  • personel lotniskowy w porcie Berlin-Schönefeld: łącznie 7 937 pracowników,
  • personel zatrudniony w porcie Berlin-Brandenburg (bez pracowników planistyczno-projektowych i budowlańców): łącznie 765 osób,
  • usługi poza lotniskiem: 597 pracowników.

Najwięksi i jednocześnie najbardziej dynamiczni pracodawcy na berlińskich lotniskach to: koncern Lufthansa, airberlin, WISAG wraz z firmą GlobeGround Berlin oraz operator FBB. Wiele miejsc pracy powstało w sektorze Non-Aviation, a więc wszelkiego rodzaju usługach komercyjnych świadczonych w portach: sklepach, restauracjach, usługach serwisowych, biur podróży itp.

W związku ze wzrastającym ruchem pasażerskim, doraźną modernizacją lotniska Tegel a także potrzebami budowanego od kilku lat centralnego portu dla aglomeracji Berlina, ważne jest kształcenie przyszłych pracowników. 1 lipca br. w różnych trybach i obszarach kształcenia uczyło się 280 osób.

fot. Dominik Sipinski

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama