×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Październikowe wzrosty w Berlinie


Październik był kolejnym miesiącem wzrostów w portach lotniczych Berlina. Rośnie w nich także poziom zatrudnienia.W październiku br. na lotniskach Tegel i Schönefeld obsłużonych zostało łącznie ok. 2,7 mln podróżnych. Udział obu portów w osiągnięciu tej liczby wyglądał następująco: pierwszy z nich odprawił 2 mln osób (wzrost o 5,4 proc.), a drugi - nico ponad 700 tys. (+10 proc.). Ogólny przyrost rok do roku wyniósł 6,5 pkt. proc. 

Wzrosła też liczba operacji lotniczych ogółem. W sumie wykonano ich ok. 23,5 tys., z czego 17 tys. na lotnisku Tegel (wzrost o 4,3 proc.), a resztę na Schönefeld (wzrost o 7,4 proc.).

Odprawiono łącznie ponad 4 tys. ton frachtu, czyli o 5,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok temu.


We względu na stale odnotowywane wzrosty, niezbędne stało się także zatrudnienie dodatkowych pracowników. Jak napisano na oficjalnej stronie FBB, szacuje się, że w niemieckim okręgu stołecznym w branży lotniskowej i okołolotniskowej zatrudnionych jest ponad 21 tys. osób. Zestawiając to z badaniami statystycznymi, jakie przeprowadzono przeszło dwa lata temu, okazuje się, że liczba miejsc pracy w tym sektorze wzrosła o ponad 10 proc. Oznacza to, że wszystkie trzy porty lotnicze wygenerowały prawie 2 tysiące dodatkowych miejsc pracy. W obliczeniach ujęto:
  • personel lotniskowy w porcie Berlin-Tegel: łącznie 12 063 pracowników,
  • personel lotniskowy w porcie Berlin-Schönefeld: łącznie 7 937 pracowników,
  • personel zatrudniony w porcie Berlin-Brandenburg (bez pracowników planistyczno-projektowych i budowlańców): łącznie 765 osób,
  • usługi poza lotniskiem: 597 pracowników.

Najwięksi i jednocześnie najbardziej dynamiczni pracodawcy na berlińskich lotniskach to: koncern Lufthansa, airberlin, WISAG wraz z firmą GlobeGround Berlin oraz operator FBB. Wiele miejsc pracy powstało w sektorze Non-Aviation, a więc wszelkiego rodzaju usługach komercyjnych świadczonych w portach: sklepach, restauracjach, usługach serwisowych, biur podróży itp. 

W związku ze wzrastającym ruchem pasażerskim, doraźną modernizacją lotniska Tegel a także potrzebami budowanego od kilku lat centralnego portu dla aglomeracji Berlina, ważne jest kształcenie przyszłych pracowników. 1 lipca br. w różnych trybach i obszarach kształcenia uczyło się 280 osób.

fot. Dominik Sipinski
gość_c496c - Profil
gość_c496c
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie