Lotniska potrzebują środków UE na modernizację

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
14 listopada 2014 08:51
7 komentarzy
Polskie lotniska mogą mieć problemy ze sfinansowaniem koniecznych modernizacji dróg startowych bez udziału środków unijnych. Większość musi spłacać zadłużenia zaciągnięte na inwestycje w ostatnich latach, a do 2018 r. ICAO wymaga zmiany parametrów pasów.
Reklama

W krajowych priorytetach na lata 2014-2020 lotnictwo jest jednak za innymi środkami transportu, dlatego porty lotnicze szukają nowych źródeł przychodów. Zgodnie z polskimi ustaleniami, lotniska w ogóle nie mogą liczyć na środki wspólnotowe. Jedyny wyjątkiem przewidziano dla tych portów, które zostały wpisane do sieci TEN-T, ale i one dostaną znacznie mniej niż w poprzednich latach.

- Obecnie inwestycje są finansowane z trzech źródeł, czyli z własnych środków wypracowanych przez porty, ze środków Unii Europejskiej i środków zewnętrznych. Część portów emitowała obligacje, część zaciągnęła kredyty na inwestycje. W przyszłej perspektywie finansowej Unia daje możliwość rozbudowy infrastruktury portów, ale w naszych priorytetach krajowych porty dzisiaj nie są brane pod uwagę - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Artur Tomasik, prezes zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych oraz prezes lotniska w Katowicach.


Do 2018 r. polskie lotniska muszą dostosować się m.in. do wymogów ICAO dotyczących tzw. niwelety, czyli nachylenia podłużnego dróg startowych. Porty lotnicze będą musiały także wyrównać drogi kołowania, a nawet płyty postojowe. Jak przekonuje Urząd Lotnictwa Cywilnego w wypowiedzi dla Dlapilota.pl, obecnie wymogi spełniają jedynie lotniska w Lublinie i częściowo w Warszawie, a wkrótce także w Katowicach.

Katowice od początku przyszłego roku zakończą bowiem duży program inwestycyjny związany z płaszczyznami lotniskowymi.

- Praktycznie wszystkie inwestycje oddamy do użytkowania w pierwszej połowie przyszłego roku. Będzie to droga startowa, nowe płyty postojowe dla cargo, płyta do odladzania, drogi kołowania i ważna inwestycja – nowy terminal przylotowy - wylicza Tomasik.

Inne lotniska jednak muszą znaleźć środki na przeprowadzenie niezbędnych inwestycji. Tomasik podkreśla, że najlepszym źródłem są środki unijne. Są one dostępne, jednak Polska zadecydowała, że w nowej perspektywie unijnej będzie stawiać na inne środki transportu. Tomasik ma nadzieję, że decyzja ta zostanie zmieniona.

- Mam nadzieje, że można to zmienić, że ten priorytet się pojawi, dlatego że jest wiele inwestycji, które musimy zrealizować do 2020 roku - podkreśla prezes ZRPL. - Modernizacja pasów będzie kosztowała kilkaset milionów złotych, a porty są zadłużone, dlatego że wybudowaliśmy infrastrukturę, która jest dzisiaj wykorzystywana przez pasażerów. W związku z tym zdolności kredytowe i zdolności do rozwoju są dużo mniejsze, niż były przed realizacją tych inwestycji. Niezbędne jest więc współfinansowanie tych inwestycji ze środków Unii Europejskiej.

Newseria Biznes/Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_61c5a 2014-11-20 10:05   
gość_61c5a - Profil gość_61c5a
Skoro Lublin spełnia wymagania, to powinien zostać CENTRALNYM LOTNISKIEM kraju, szynobus na dworzec główny, do Warszawy Pendolino i szybciej niż telepanie się np. z Modlina, który jak czytamy wymagań co do płaszczyzn nie spełnia, nie wspomnę o innych portach lotniczych, ha, ha, ale można? można
gość_9ef86 2014-11-17 13:49   
gość_9ef86 - Profil gość_9ef86
"Zgodnie z polskimi ustaleniami, lotniska w ogóle nie mogą liczyć na środki wspólnotowe." to nie polskie ustalenia tylko odgórna polityka UE, która wycofuje się z dofinansowania lotnisk. Tak jak wspomniano pobudowano za pieniądze unijne hektary terminali zamiast skupić się na priorytetach.
arahja 2014-11-15 11:03   
arahja - Profil arahja
Akurat decyzja zeby srodki unijne byly przeznaczane na inne formy transportu jest sluszna.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama