Modlin niemal gotowy do budowy hotelu. Nowe linie - w przyszłym roku

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
13 listopada 2014 18:00
26 komentarzy
Lotnisko w Modlinie niedługo rozpocznie działania związane z budową hotelu. Kończy się także projektowanie rozbudowy terminalu pasażerskiego z dużą strefą komercyjną. W przyszłym roku ma pojawić się też nowy przewoźnik niskokosztowy oraz czartery - na razie trwają rozmowy.
Reklama

Inwestycje mają zwiększyć przychody z usług pozalotniskowych, które już teraz stanowią niemal 50 proc. przychodów podwarszawskiego portu lotniczego.


- Do budowy hotelu już jesteśmy prawie przygotowani. Będzie to wydzierżawienie działki operatorowi i stała dzierżawa na podstawie revenue sharing [podział zysków – red.]. Chcielibyśmy, żeby to był obiekt dwu-, trzygwiazdkowy na początek, z nie więcej niż 100 pokojami, ale modularny, z możliwością rozbudowania. Co do terminalu, to jesteśmy w fazie końcowej projektu - informuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Marcin Danił, wiceprezes lotniska w Modlinie.

Obydwie inwestycje mają znaczenie dla przychodów z działalności pozalotniczej Modlina, czyli ze źródeł innych niż związanych z bezpośrednią obsługą samolotów i pasażerów (m.in. czynsze od sklepów, restauracji, opłaty za parking).

Dzięki rozbudowie terminalu znacznie zwiększy się powierzchnia komercyjna w budynku ‒ przybędą po cztery przęsła z każdej strony. Już w tej chwili lotnisko czerpie niemal 50 proc. swoich przychodów m.in. z działalności pozalotniczej. Inwestycja poprawi także komfort obsługi pasażerów i przepustowość budynku, bo przybędą cztery nowe wyjścia (gate'y)., czyli będzie ich łącznie osiem.

Rosnąca przepustowość terminalu może być wykorzystana przez nowych przewoźników. Obecnie jedyną linią latającą do i z Modlina jest irlandzki Ryanair. Danił zapewnia jednak, że trwają intensywne prace nad zmianą tej sytuacji.

- Jesteśmy zainteresowani wszystkimi lotami, czyli poszerzeniem oferty w każdą stronę - mówi Danił. - Może negocjacje to za dużo powiedziane, ale uczestniczymy w rozmowach, zachęcamy przewoźników. Mam nadzieję, że przyszły rok to będzie co najmniej jeden czarter i jedna linia niskokosztowa w naszym porcie.

Podkreśla, że w kontekście lotów czarterowych szczególnie interesujący są pasażerowie z Polski północno-wschodniej. Zaletą Modlina dla nich jest dobry dojazd i niewielka odległość, a także atrakcyjne oferty parkingowe. Danił dodaje, że na razie pasażerowie latający z Modlina na wakacje mogą korzystać z oferty Ryanaira.


źródło: Newseria Biznes
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_db52d 2014-11-23 20:35   
gość_db52d - Profil gość_db52d
Dokładnie tak jest! Wizzair swoją polityką wobec pasażera już od dawna pretenduje do miana najgorszego LCC na polskim rynku.
gość_08c0f 2014-11-23 17:12   
gość_08c0f - Profil gość_08c0f
gość_9fe49@ bardzo długo byłem przekonany, że FR prezentuje gorszy standard niż W6. W maju przekonałem się, że jest całkiem odwrotnie. To W6 ma bardziej restrykcyjne normy odnośnie bagażu podręcznego, samoloty są bardziej zużyte wewnątrz. Teraz uważam, że to FR jest ciut wyżej od W6, choć obaj są tylko lowcostami.
gość_9fe49 2014-11-16 15:29   
gość_9fe49 - Profil gość_9fe49
Samolot wystartował normalnie do GDN i wrócił do Modlina. Niestety w GDN mgła daje za wygraną. Wczoraj to samo było z popołudniowym LOTem
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama