×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Bydgoszcz: Wykonane i planowane inwestycje


W Porcie Lotniczym Bydgoszcz oddano do użytku wyremontowane płyty postojowe oraz drogi kołowania. Lotnisko przedstawiło plany rozbudowy terminala i parkingów oraz budowy hotelu i biurowca.Remontom podlegały nawierzchnie płaszczyzn postojowych PPS-2 i PPS-4, a także dróg kołowania, w tym drogi kołowania Echo wraz z miejscami postojowymi dla samolotów. Remont płaszczyzn o powierzchni ponad 2ha rozpoczął się pod koniec 2013 roku, a prace trwały blisko 10 m-cy i zostały wykonane terminowo. W ramach zadania wykonawca - firma Skanska wyremontowała także 29 stanowisk postojowych wzdłuż drogi kołowania Echo. Prace prowadzone były na czynnym lotnisku, co determinowało wykonywanie prac nocami, szczególnie w rejonie drogi startowej i w strefie 150 m od niej na drogach kołowania. W realizację inwestycji zaangażowanych było 100 osób. Na nowych płaszczyznach możliwe jest ustawienie 12 samolotów w kodzie C.

Prace były nadzorowane i opiniowane przez niezależną placówkę badawczą tj. Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych (ITWL), co wymagało od wykonawcy zachowania szczególnie wysokiego reżimu technologicznego. Wartość inwestycji polegającej na remoncie płyt postojowych (PPS2 i PPS4) oraz dróg kołowania wyniosła 23 mln zł netto, natomiast wartość dotacji to 17 mln zł.

- Wszystkie inwestycje przekładają się bezpośrednio na potencjał lotniska i jakość obsługi pasażerów. Remont płyt postojowych jest jedną z ważniejszych inwestycji wykonanych przez lotnisko. Warto podkreślić, że wg analiz zawartych w Planie Generalnym do roku 2024 liczba odprawionych pasażerów na lotnisku podwoi się. Zapewnienie przepustowości poszczególnych elementów portu dla takiego ruchu wymaga dalszych inwestycji  -  powiedział Tomasz Moraczewski, prezes Portu Lotniczego Bydgoszcz.

Kolejne inwestycje na terenie lotniska związane będą z rozbudową terminala, parkingów oraz budową hotelu i budynku administracyjnego. Port rozpoczął realizację prac projektowych związanych z tymi planami. Nowy budynek administracyjny o powierzchni ok. 1600 m² pozwoli na dyslokację pracowników i służb z obecnie zajmowanych biur w terminalu lotniska, dzięki czemu pasażerowie zyskają więcej przestrzeni. 


Dzięki przebudowie parkingów pasażerowie będą mogli korzystać z 458 miejsc postojowych. 


Planowane zastosowanie nowoczesnych systemów poboru opłat zapewni pasażerom skrócenie czasu wyjazdu z terenu lotniska. Przebudowa terminala i parkingu finansowana będzie ze środków własnych lotniska.


W ramach projektu konkursowego zakupione zostaną urządzenia poprawiające jakość obsługi pasażerów. Już wkrótce na lotnisku ma pojawić się m.in. ambulift - urządzenie służące do transportu osób niepełnosprawnych z płyty lotniska na pokład samolotu i z pokładu na płytę. Ponadto w projekcie konkursowym znajduje się zakup sprzętu i systemów do utrzymania infrastruktury lotniska, sprzętu GSE oraz systemu monitoringu hałasu, remont systemu odwodnienia lotniska oraz remont dróg technicznych. Wartość dofinansowania o jaką stara się lotnisko to 10 mln euro (ok. 42 mln zł).

Przeprowadzone inwestycje mają duże znaczenie dla możliwości dalszego jego rozwoju w perspektywie najbliższych lat. Jak wynika z opracowanego dla portu Planu Generalnego w roku 2034 liczba pasażerów wzrośnie do 1 170 000, zaś liczba przeprowadzonych operacji lotniczych zwiększy się do ponad 15 000.

Wizualizacje: Port Lotniczy Bydgoszcz
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
gość_9b3c2 - Profil
gość_9b3c2
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie