Bydgoszcz: Wykonane i planowane inwestycje

8 listopada 2014 14:36
7 komentarzy
W Porcie Lotniczym Bydgoszcz oddano do użytku wyremontowane płyty postojowe oraz drogi kołowania. Lotnisko przedstawiło plany rozbudowy terminala i parkingów oraz budowy hotelu i biurowca.
Reklama
Remontom podlegały nawierzchnie płaszczyzn postojowych PPS-2 i PPS-4, a także dróg kołowania, w tym drogi kołowania Echo wraz z miejscami postojowymi dla samolotów. Remont płaszczyzn o powierzchni ponad 2ha rozpoczął się pod koniec 2013 roku, a prace trwały blisko 10 m-cy i zostały wykonane terminowo. W ramach zadania wykonawca - firma Skanska wyremontowała także 29 stanowisk postojowych wzdłuż drogi kołowania Echo. Prace prowadzone były na czynnym lotnisku, co determinowało wykonywanie prac nocami, szczególnie w rejonie drogi startowej i w strefie 150 m od niej na drogach kołowania. W realizację inwestycji zaangażowanych było 100 osób. Na nowych płaszczyznach możliwe jest ustawienie 12 samolotów w kodzie C.

Prace były nadzorowane i opiniowane przez niezależną placówkę badawczą tj. Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych (ITWL), co wymagało od wykonawcy zachowania szczególnie wysokiego reżimu technologicznego. Wartość inwestycji polegającej na remoncie płyt postojowych (PPS2 i PPS4) oraz dróg kołowania wyniosła 23 mln zł netto, natomiast wartość dotacji to 17 mln zł.

- Wszystkie inwestycje przekładają się bezpośrednio na potencjał lotniska i jakość obsługi pasażerów. Remont płyt postojowych jest jedną z ważniejszych inwestycji wykonanych przez lotnisko. Warto podkreślić, że wg analiz zawartych w Planie Generalnym do roku 2024 liczba odprawionych pasażerów na lotnisku podwoi się. Zapewnienie przepustowości poszczególnych elementów portu dla takiego ruchu wymaga dalszych inwestycji - powiedział Tomasz Moraczewski, prezes Portu Lotniczego Bydgoszcz.

Kolejne inwestycje na terenie lotniska związane będą z rozbudową terminala, parkingów oraz budową hotelu i budynku administracyjnego. Port rozpoczął realizację prac projektowych związanych z tymi planami.



Nowy budynek administracyjny o powierzchni ok. 1600 m² pozwoli na dyslokację pracowników i służb z obecnie zajmowanych biur w terminalu lotniska, dzięki czemu pasażerowie zyskają więcej przestrzeni.


Dzięki przebudowie parkingów pasażerowie będą mogli korzystać z 458 miejsc postojowych.


Planowane zastosowanie nowoczesnych systemów poboru opłat zapewni pasażerom skrócenie czasu wyjazdu z terenu lotniska. Przebudowa terminala i parkingu finansowana będzie ze środków własnych lotniska.


W ramach projektu konkursowego zakupione zostaną urządzenia poprawiające jakość obsługi pasażerów. Już wkrótce na lotnisku ma pojawić się m.in. ambulift - urządzenie służące do transportu osób niepełnosprawnych z płyty lotniska na pokład samolotu i z pokładu na płytę. Ponadto w projekcie konkursowym znajduje się zakup sprzętu i systemów do utrzymania infrastruktury lotniska, sprzętu GSE oraz systemu monitoringu hałasu, remont systemu odwodnienia lotniska oraz remont dróg technicznych. Wartość dofinansowania o jaką stara się lotnisko to 10 mln euro (ok. 42 mln zł).

Przeprowadzone inwestycje mają duże znaczenie dla możliwości dalszego jego rozwoju w perspektywie najbliższych lat. Jak wynika z opracowanego dla portu Planu Generalnego w roku 2034 liczba pasażerów wzrośnie do 1 170 000, zaś liczba przeprowadzonych operacji lotniczych zwiększy się do ponad 15 000.

Wizualizacje: Port Lotniczy Bydgoszcz
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Tagi
bydgoszcz

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_0d21d 2014-11-13 08:48   
gość_0d21d - Profil gość_0d21d
Jasne pamietamy co było w PLB jak ladowały dwa na raz i nie było czym obsłuzyć. Po 1 infrastruktura i sprzet potem samoloty.
gość_6f238 2014-11-12 08:47   
gość_6f238 - Profil gość_6f238
W Bydgoszczy wmawiają ludziom, że miejscowe lotnisko nie generuje ruchu pasażerskiego bo nie ma chętnych, tak sprawę stawia niby prezes Moraczewski z Torunia. Kumpel Moraczewskiego to marszałek województwa, niejaki Całbecki, oni razem chcą najchętniej przenieść lotnisko do Torunia, tu dopiero lotnisko kujawsko-pomorskie rozwinie skrzydła za pieniądze z rpo. Za taką gospodarkę to obu wymienionych należy wsadziś do pierdla. Nieudacznicy!
jaszunski 2014-11-08 23:25   
jaszunski - Profil jaszunski
gość_e4863: A niby czym mają się kierować linie lotnicze, jak nie kasą? To nie instytucje charytatywne, tylko przedsiębiorstwa mające przynosić zysk (przynajmniej te oparte na zdrowych zasadach). Co do przekierowań, to wiążą się z całą polityką firmy. Linia lotnicza nie siada gdziekolwiek, byle bliżej, tylko tam gdzie ma jakieś zaplecze, gdzie ma umowy z agentami, z lotniskiem, dostawy paliwa i zaplanowane inne loty. Dlatego linia nie siada na najbliższym lotnisku, tylko na tym, z którego najłatwiej problem rozwiązać. No chyba że mówisz o awaryjnym lądowaniu, wtedy faktycznie wybiera się najbliższe lotnisko (choć i od tego są wyjątki). Ale awaryjnych lądowań nie życzymy żadnemu lotnisku i żadnej linii.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy