×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Fraport AG poprawia wyniki po III kw.


Spółka Fraport AG, zarządzająca m.in. lotniskiem we Frankfurcie, zanotowała wzrost przychodów o ponad 2 proc. i EBITD-ę lepszą o ponad 6 proc. po trzech kwartałach tego roku. Maleją jednak przychody ze sprzedaży lotniskowej. Jak poinformowała spółka w komunikacie, przychody w okresie styczeń-wrzesień br. wyniosły 1,79 mld euro (ok. 7,6 mld zł) i były o 2,3 proc. wyższe niż w tym samym okresie 2013 r. EBITDA spółka wyniosła 621,3 mln euro (wzrost o 6,4 proc.), a wynik netto 219,6 mln euro (wzrost o 1,7 proc.). 

Poprawiły się także wskaźniki dotyczące płynności finansowej (408,9 mln euro, +10,1 proc.) oraz wolnych przepływów gotówkowych (204,4 mln euro).

Wzrost był możliwy dzięki rosnącej liczbie pasażerów. Pomimo wielokrotnych strajków, głównie pracowników Lufthansy, w ciągu pierwszych trzech kwartałów lotnisko we Frankfurcie obsłużyło o 3,2 proc. więcej pasażerów niż rok temu w tych samych miesiącach. Zwiększył się również przepływ ładunków cargo oraz średnia wielkość latającego do Frankfurtu samolotu. 

W sektorze lotniczym przychody wzrosły o 4,9 proc. i wyniosły 673,4 mln euro. Wpłynął na to nie tylko wzrost liczby pasażerów, ale również wyższe o średnio 2,9 proc. opłaty lotniskowe, obowiązujące od początku tego roku. EBIT i EBITDA tego segmentu wzrosły pomimo większych wydatków na pensje. 

Gorszy wynik spółka zanotowała w sektorze usług pozalotniskowych. Przychody wyniosły 334,9 mln euro i były o 3,3 proc. niższe rok do roku. Jak podkreśliła spółka, spadła wartość ważnego wskaźnika wydatków detalicznych na pasażera. Wyniosły one 3,27 euro na osobę, rok temu było to 3,44 euro na osobę. W dużej mierze powodem jest silne euro, przez które zakupy we Frankfurcie są mniej korzystne dla pasażerów zwłaszcza z Dalekiego Wschodu oraz słaba koniunktura gospodarcza w strefie euro. Jednak z uwagi na niższe wydatki i ceny paliw sektorowe wskaźniki EBIT i EBITDA były niemal takie same jak rok temu. 

O 1,3 proc. wzrosły przychody z usług handlingu samolotów we Frankfurcie. gość_39fec - Profil
gość_39fec
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie