" />

Fraport AG poprawia wyniki po III kw.

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
08 listopada 2014 09:57
Spółka Fraport AG, zarządzająca m.in. lotniskiem we Frankfurcie, zanotowała wzrost przychodów o ponad 2 proc. i EBITD-ę lepszą o ponad 6 proc. po trzech kwartałach tego roku. Maleją jednak przychody ze sprzedaży lotniskowej. 
Reklama

Jak poinformowała spółka w komunikacie, przychody w okresie styczeń-wrzesień br. wyniosły 1,79 mld euro (ok. 7,6 mld zł) i były o 2,3 proc. wyższe niż w tym samym okresie 2013 r. EBITDA spółka wyniosła 621,3 mln euro (wzrost o 6,4 proc.), a wynik netto 219,6 mln euro (wzrost o 1,7 proc.).

Poprawiły się także wskaźniki dotyczące płynności finansowej (408,9 mln euro, +10,1 proc.) oraz wolnych przepływów gotówkowych (204,4 mln euro).

Wzrost był możliwy dzięki rosnącej liczbie pasażerów. Pomimo wielokrotnych strajków, głównie pracowników Lufthansy, w ciągu pierwszych trzech kwartałów lotnisko we Frankfurcie obsłużyło o 3,2 proc. więcej pasażerów niż rok temu w tych samych miesiącach. Zwiększył się również przepływ ładunków cargo oraz średnia wielkość latającego do Frankfurtu samolotu.

W sektorze lotniczym przychody wzrosły o 4,9 proc. i wyniosły 673,4 mln euro. Wpłynął na to nie tylko wzrost liczby pasażerów, ale również wyższe o średnio 2,9 proc. opłaty lotniskowe, obowiązujące od początku tego roku. EBIT i EBITDA tego segmentu wzrosły pomimo większych wydatków na pensje.

Gorszy wynik spółka zanotowała w sektorze usług pozalotniskowych. Przychody wyniosły 334,9 mln euro i były o 3,3 proc. niższe rok do roku. Jak podkreśliła spółka, spadła wartość ważnego wskaźnika wydatków detalicznych na pasażera. Wyniosły one 3,27 euro na osobę, rok temu było to 3,44 euro na osobę. W dużej mierze powodem jest silne euro, przez które zakupy we Frankfurcie są mniej korzystne dla pasażerów zwłaszcza z Dalekiego Wschodu oraz słaba koniunktura gospodarcza w strefie euro. Jednak z uwagi na niższe wydatki i ceny paliw sektorowe wskaźniki EBIT i EBITDA były niemal takie same jak rok temu.

O 1,3 proc. wzrosły przychody z usług handlingu samolotów we Frankfurcie.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama