×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Ryanair: 795 mln euro zysku netto w pierwszym półroczu


Ryanair poinformował dziś (3.11), że w pierwszym półroczu roku rozliczeniowego 2014-15 (od 1 kwietnia do 30 września br.) wypracował zysk netto w wysokości 795 mln euro. To wzrost o 32 proc. rok do roku.


Zgodnie z półrocznym raportem Ryanair przewiózł w ciągu sześciu miesięcy 51,3 mln pasażerów (wzrost o 4 proc.). Przychody wyniosły ponad 3,5 mld euro (wzrost o 9 proc.), a zyski w przeliczeniu na jedną akcję spółki 57,44 centa (wzrost o 36 proc.).

Średnia cena biletów Ryanaira wzrosła w tym półroczu o 5 proc. do 54 euro, a współczynnik wypełnienia poprawił się aż o 4 pkt. proc. do poziomu 89 proc. 

Koszty jednostkowe w okresie kwiecień-wrzesień br. spadły o 2 proc., co wynikało głównie z taniejącego paliwa. Koszt jednostkowy po odliczeniu paliwa wzrósł rok do roku o 3 proc. Jak wyjaśnia przewoźnik, wynikało to głównie z przenosin na większe lotniska z wyższymi stawkami opłat lotniskowych oraz z dużych wydatków marketingowych. Przychody z usług dodatkowych wzrosły o 4 proc. do 741 mln euro. 


Wyniki dają podstawy do optymizmu na przyszłość. Ryanair podkreśla, że już teraz rezerwacje na sezon zimowy (grudzień-marzec) są o 5 proc. większe niż rok temu. Łącznie linia planuje wzrost liczby przewiezionych pasażerów o 12 proc. w III kwartale i o 20 proc. w IV kwartale. W całej drugiej połowie roku liczba pasażerów ma wzrosnąć o 16 proc., a w całym roku rozliczeniowym o 9 proc. do 89 mln. 

Ryanair oczekuje jednak spadku średnich taryf - w III kwartale o 3-5 proc., w IV kwartale o 6-10 proc. Całoroczna średnia taryfa ma wynieść 47 euro (wzrost o 1 proc. rok do roku). 

Jeśli uda się zrealizować te założenia, Ryanair powinien wypracować zysk netto w wysokości 750-770 mln euro za cały rok. Na koniec lutego 2015 r. przewoźnik wypłaci specjalną dywidendę w wysokości 0,375 euro za akcję (łącznie 520 mln euro). 

fot. Piotr Bożyk


gość_71343 - Profil
gość_71343
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie