Wkrótce raport końcowy ws. lądowania B767

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
1 listopada 2014 23:33
9 komentarzy
Opracowano raport końcowy dotyczący awaryjnego lądowania samolotu Boeing B767-300ER (SP-LPC) LOT-u. Teraz zostanie on przetłumaczony i wysłany do zainteresowanych instytucji - poinformował Maciej Lasek, szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych (PKBWL).
Reklama
- Został opracowany projekt raportu końcowego. Zgodnie z międzynarodowymi regulacjami zostanie przetłumaczony na język angielski oraz przesłany do amerykańskiego odpowiednika Komisji - Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) jako przedstawiciela kraju producenta samolotu. Raport otrzymają także PLL LOT, czyli operator i użytkownik samolotu oraz zarządzający Lotniskiem Chopina w Warszawie, gdzie doszło do awaryjnego lądowania. Te trzy podmioty mają prawo wniesienia uwag do projektu raportu - powiedział Polskiej Agencji Prasowej Maciej Lasek, szef PKBWL.

Dodał, że publicznie raport zostanie opublikowany dopiero po otrzymaniu uwag, a o terminie Komisja poinformuje później.


Ostatnie tymczasowe oświadczenie dotyczące awaryjnego lądowania Boeinga 767 PLL LOT PKBWL opublikował w minionym roku. Oświadczenie liczy zaledwie trzy strony i informuje o zakończeniu prac badawczych i przygotowywaniu raportu końcowego.

- Powtórzę raz jeszcze, że załoga zachowała się zgodnie z obowiązującymi procedurami, a piloci zrobili wszystko, co mogli, by po wykryciu awarii bezpiecznie wylądować – powiedział wtedy Lasek.

PKBWL nadal podtrzymuje sformułowane w czerwcu 2012 roku, zalecenia w zakresie bezpieczeństwa, związane z badaniem wypadku. Zostały one przesłane do władz PLL LOT, Lotniska Chopina, FAA oraz koncernu Boeing. Według nieoficjalnych informacji do jakich dotarł rok temu Pasazer.com wynikało, że Boeing mógł częściowo opóźniać proces formowania raportu końcowego. Świadczyć może o tym chociażby jedno ze zdań zawartych w poprzednim oświadczeniu komisji:

- Proponowane zalecenia w zakresie bezpieczeństwa skierowane do FAA (USA) oraz firmy BOEING nie zostały do dnia dzisiejszego skomentowane przez adresatów - brzmiał wtedy komentarz PKBWL.


Boeing 767 (SP-LPC) Polskich Linii Lotniczych LOT wylądował bezpiecznie bez podwozia na Lotnisku Chopina w Warszawie 1 listopada 2011 roku. Na pokładzie znajdowało się 231 osób - 220 pasażerów i 11 członków załogi. Nikomu nic się nie stało.

Samolot B767 leciał do Warszawy z lotniska Newark pod Nowym Jorkiem, skąd wystartował wieczorem czasu lokalnego 31 października 2011 r. Kapitanem był Tadeusz Wrona, drugim pilotem - Jerzy Szwarc.

Pełny tekst ostatniego oświadczenia z listopada 2013 jest dostępny na stronie PKBWL (plik PDF).

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk, Marcin Trochimiak

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_e56a4 2015-10-20 11:20   
gość_e56a4 - Profil gość_e56a4
Kiedyś będzie ten raport?
gość_c91c1 2014-11-10 19:40   
gość_c91c1 - Profil gość_c91c1
Ile to już lat, a sprawa nadal niewyjasniona. Trzeba bylo oddać sprawę pewnemu miedzypaństwowemu komitetowi z siedzibą w Dużym Państwie, który katastrofy wyjasnia kompetentnie i od ręki, tzn dla niego to sprawa paru tygodni, góra dwóch miesięcy. Polacy nie potrafią.
gość_1eecf 2014-11-09 12:34   
gość_1eecf - Profil gość_1eecf
:p
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy