×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Rekordowe wyniki amerykańskich linii


Dwaj najwięksi przewoźnicy na świecie zanotowali rekordowe zyski w trzecim kwartale tego roku. Były to najlepsze finansowo trzy miesiące w historii zarówno American Airlines jak i United Continental.


American Airlines, największy przewoźnik na świecie pod względem przewozów liczonych w pasażerokilometrach, zarobił w okresie od lipca do września 942 mln dolarów netto (według standardów sprawozdawczości; 3,13 mld zł). 

Danych tych nie można bezpośrednio porównywać do trzeciego kwartału 2013 r., ponieważ było to jeszcze przed połączeniem z US Airways. Jednak rok temu zysk netto wyniósł jedynie 289 mln dolarów. 185 mln dolarów z kwartalnego zysku trafiło z powrotem do akcjonariuszy American Airlines - 72 mln dolarów w kwartalnej dywidendzie, a 113 mln dolarów poprzez wykup akcji. 

Przychody AA w trzecim kwartale sięgnęły 11,1 mld dolarów. To wzrost o 4,4 proc. w porównaniu z przychodami American Airlines i US Airways rok temu. Przychód z dostępnego fotela wyniósł 14,12 centa, a yield 16,93 centa. Równocześnie wzrosły jednak koszty - całkowite o 3,5 proc. (do 9,9 mld dolarów), a o 1,3 proc. w przeliczeniu na miejsce (do 13,28 centa). 


Rekordowy kwartał zanotowały również holding United Continental, drugi największy przewoźnik świata według pasażerokilometrów. Spółka w okresie od lipca do września zarobiła 924 mln dolarów netto (po uwzględnieniu zdarzeń wyjątkowych, 3,07 mld zł). Odliczając zdarzenia wyjątkowe, zysk wyniósł 1,1 mld dolarów netto i stanowił wzrost o 99 proc. rok do roku.

Łączny przychód UAL w trzecim kwartale wyniósł 10,6 mld dolarów, co stanowiło wzrost o 3,3 proc. Przychód z przewozów pasażerskich wyniósł 9,3 mld dolarów (4,4 proc. wzrostu), a przychody z usług dodatkowych wzrosły o ponad 10 proc. do ponad 22 dolarów na pasażera. 

Koszty United w trzecim kwartale wzrosły o 1,0 proc. rok do roku (o 4,0 proc. po uwzględnieniu paliwa, rozdziału zysków, wpływu innych przedsiębiorstw i opłat wyjątkowych). Spółka zanotowała na koniec kwartału 6,9 mld dolarów nieograniczonej płynności finansowej. 

fot. Dominik Sipinski


gość_b5017 - Profil
gość_b5017
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie