5 pytań do... Andrew Verbitsky'ego - kayak.pl

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
28 października 2014 08:53
Polacy podróżują coraz więcej, więc przybywa też osób samodzielnie planujących podróż. To właśnie dzięki nim dobrą koniunkturę notują porównywarki cen, o czym mówi w rozmowie z Pasazer.com dyrektor regionalny kayak.pl
Reklama

Andrew Verbitsky, dyrektor regionalny kayak.pl, zapowiada w rozmowie z Piotrem Bożykiem z Pasazer.com dalszy wzrost tej popularnej porównywarki cen biletów w Polsce. Choć już teraz spółki notuje dobre wyniki i rozwija się dzięki rosnącej liczbie polskich turystów, wciąż jest dużo do zrobienia.

Pasazer.com:
KAYAK.com powstał w 2004 roku. Co skłoniło jego założycieli do stworzenia takiej wyszukiwarki?

Andrew Verbitsky: Twórcy KAYAK.com, Steve Hafner oraz Paul English, od zawsze byli zapalonymi podróżnikami, którzy przy okazji uwielbiają nowe technologie. Postanowili więc zrobić użytek ze swoich pasji. W latach 1999-2004 Steve Hafner uczestniczył w tworzeniu Orbitz.com, jednego z wiodących na amerykańskim rynku internetowych biur podróży. Właśnie wtedy zauważył pewną prawidłowość, która dała początek KAYAK.com. Większość użytkowników przeszukiwała serwisy, takie jak Orbitz, poszukując najlepszych ofert. Mimo to i tak w drugim oknie jednocześnie otwierali oni strony konkretnych hoteli oraz przewoźników, gdzie czasem trafiali na jeszcze bardziej korzystne ceny. Obserwacja ta nie dawała spokoju Steve'owi, który spotkał się z Paulem i powiedział "a może stworzylibyśmy mechanizm, który porówna te wszystkie strony w jednym miejscu?". I tak właśnie w 2004 roku powstał KAYAK.com. Praca ta okazała się dla nich najlepszym sposobem na robienie tego, co naprawdę kochają, zarobienie pieniędzy i przy okazji całkiem dobrą zabawę.


Pasazer.com: W Polsce kayak.pl pojawił się 8 lat po debiucie, czyli w 2012 r. Dlaczego akurat Polska? Dostrzegliście tu potencjał?

Andrew Verbitsky: Turystyka indywidualna od kilku lat staje się coraz bardziej popularną formą podróżowania wśród Polaków. Zespół KAYAK-a już od pewnego czasu dokładnie śledził ten trend. Poza tym wielu z naszych partnerów, z którymi współpracujemy na całym świecie, było już obecnych na polskim rynku. Krajowy sektor turystyczny cały czas rośnie - Polacy coraz chętniej podróżują po świecie, kolejni przewoźnicy czy też sieci hotelowe decydują się na inwestycje w Polsce. Trzeba przyznać, że dynamika rozwoju jest tu dość wysoka, więc stworzenie kayak.pl było naturalnym krokiem w naszej ekspansji zagranicznej. Trzeba jednak powiedzieć, że obecność na tym rynku jest dla nas nie tylko ogromną szansą, ale również wyzwaniem.

Pasazer.com: Czy wyniki i udział w rynku polskiej wyszukiwarki są zadowalające?


Andrew Verbitsky: Wyniki kayak.pl są całkiem zadowalające. Jesteśmy jednak typem organizacji, która nigdy nie jest w pełni usatysfakcjonowana. Zawsze jest coś do zrobienia, do ulepszenia. Mamy mnóstwo pomysłów i robimy wszystko, co w naszej mocy, by wprowadzać je w życie. Byliśmy pionierami w swojej dziedzinie i chcemy nimi pozostać. Naszym głównym celem jest rozwijanie się szybciej niż konkurencja. Właśnie dlatego właściwie każdego dnia wprowadzamy ulepszenia. Nasze podejście w przypadku obecności na polskim rynku jest dokładnie takie samo. Mamy świadomość, że udało się nam już sporo tu osiągnąć, ale równie dużo jest jeszcze do zrobienia.
Pasazer.com: Polski rynek turystyczny i lotniczy cechuje się dużą sezonowością. Czy jest to widoczne także w przypadku użytkowników kayak.pl ?

Andrew Verbitsky: Oczywiście zauważamy wzrosty liczby użytkowników w okresach, w których Polacy zaczynają planować swoje letnie lub zimowe wakacje. Trzeba jednak pamiętać, że KAYAK nie jest typowym sprzedawcą usług turystycznych i nasze funkcjonowanie nie jest uzależnione od sezonu. Użytkownicy KAYAK-a to przede wszystkim osoby, które planują podróże samodzielnie zgodnie z naszym motto "travel smart", czyli niekoniecznie w szczycie sezonu.

Pasazer.com: W jakim kierunku będzie się rozwijał KAYAK w Polsce?

Andrew Verbitsky: Jedno mogę zdradzić na pewno – będziemy rosnąć!

Pasazer.com: Dziękuję za wywiad.

Andrew Verbitsky: Również dziękuję.

fot. kayak.pl
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama