×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Air Serbia świętuje pierwsze urodziny


Air Serbia świętuje dziś (26.10) pierwszą rocznicę powstania. Dokładnie 26 października 2013 r. serbski przewoźnik rozpoczął loty pod zupełnie nową i odświeżoną marką.Air Serbia to nowa marka, która zastąpiła rok temu dawne Jat Airways. Wszystko dzięki inwestycji arabskiej linii Etihad Airways. Rebranding serbskiego przewoźnika jest odcięciem się od przeszłości i zaprezentowaniem nowej jakości zarówno na pokładzie, jak i w całej firmie. Więcej na ten temat w artykule "Air Serbia: Prezentacja nowej marki".


W ciągu ostatnich 12 miesiący linia przeszła sporo zmian. Podpisane zostały m.in. nowe umowy code-share z Etihad Airways, Etihad Regional, airberlin, Adria Airways i B&H Airlines. Przewoźnik wyleasingował 10 Airbusów z rodziny A320 (8xA319 i 2xA320) i zatrudnił ponad 300 nowych pracowników, w tym 150 osób personelu pokładowego, którzy zostali przeszkoleni w Etihad Crew Training Academy w Abu Zabi. Air Serbia uruchomiła także własną markę czarterową pod nazwą Aviolet. Linia oferuje rejsy czarterowe z Serbii do Grecji, Turcji, Hiszpanii, Włoch oraz Egiptu.

Warto dodać, że serbski przewoźnik po 15 latach powrócił także do Warszawy. Od 29 maja Air Serbia oferuje na trasie do Belgradu siedem rejsów w tygodniu.

- Wyniki w trzecim kwartale 2014 r., które wkrótce zostaną podane do wiadomości publicznej, są bardzo imponujące. Sierpień był najlepszym miesiącem w historii serbskiego przewoźnika - powiedział Dane Kondić, prezes Air Serbia.

- Zysk za 2014 rok jest już pewny. Pod koniec października, po raz pierwszy od wielu lat, pojawił się znaczny i dodatni wynik finansowy - poinformował Siniša Mali, szef rady nadzorczej Air Serbia.


Ponadto przewoźnik w coraz większym stopniu koncentruje się na obsłudze pasażerów tranzytowych za pośrednictwem lotniska w Belgradzie. Dzięki temu Air Serbia stała się najszybciej rozwijającą linią z krajów byłej Jugosławii. Linia obsłuży w sezonie zimowym 2014/15 także dwie trasy Etihadu z Abu Zabi do Belgradu oraz z Abu Zabi do Maskatu (EY388/381). Od jutra (27.10) Air Serbia rozszerza współpracę code-share z airberlin na trasach z Belgradu do Aten, Banja Luki, Larnaki, Sofii i Salonik. Ponadto za kilka dni rosyjski Aerofłot umieści swój kod (SU) na lotach z Belgradu do Tirany i Sarajewa.

- Air Serbia dokonała trzęsienia ziemi w branży lotniczej w tej części Europy. Wiele linii z regionu zazdrości serbskiemu przewoźnikowi nowych i szybkich możliwości rozwoju - powiedział James Hogan, prezes Etihad Airways oraz wiceprezes Air Serbia.

Obecnie flota przewoźnika składa się z 19 samolotów: ośmiu Airbusów A319, dwóch A320, trzech ATR-ów 72-200, dwóch ATR 72-500 oraz czterech B737-300 latających pod czarterową marką Aviolet.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk, EX-YU Aviationgość_39fec - Profil
gość_39fec
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie