Lufthansa przenosi swoje działy IT

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
24 października 2014 00:11
Lufthansa ogłosiła, że w związku z reorganizacją aktywności Lufthansa Group w obszarze IT, firma rozpocznie wkrótce długoterminowe partnerstwo – Lufthansa wyeksportuje całą infrastrukturę IT Grupy do IBM.
Reklama

  • Wkrótce zostanie podpisana umowa partnerska z IBM
  • Redukcja kosztów infrastruktury IT średnio o 70 milionów euro rocznie
  • Podział Lufthansa System AG
Ta sama firma przejmie również Dział Infrastruktury obecnej spółki Lufthansa Systems. Umowa outsourcingowa ma zostać podpisana na okres 7 lat. Dzięki stałej redukcji kosztów utrzymania infrastruktury IT, Lufthansa zaoszczędzi średnio około 70 milionów euro rocznie. Oferta została już złożona i jest w trakcie końcowych negocjacji.

W związku z tą transakcją, Lufthansa poniesie 240 milionów euro opłaty jednorazowej
z tytułu restrukturyzacji i kosztów zakupu w roku obrotowym 2014. Koszty nie odbiją się na wyniku operacyjnym, lecz na wyniku netto MSSF Grupy Lufthansa oraz wyniku HGB (lokalnie GAAP) Deutsche Lufthansa AG.

Zgodnie z planem Lufthansa Systems zostanie podzielona na trzy spółki, a Dział Infrastruktury sprzedany jako część procesu outsourcingowego. Działy Airline Solutions oraz Industry Solutions z zaplecza IT Lufthansy, będą w przyszłości funkcjonować jako niezależne firmy na poszczególnych rynkach. Akceptacja umów będzie przedmiotem pracy Rady Nadzorczej Lufthansy oraz władz antymonopolowych. Ich wykonanie będzie wiązać się również z terminowym i pomyślnym zakończeniem planu wyrównania społecznego oraz pogodzenia interesów.

- Współpraca z globalną i odnoszącą sukcesy grupą IT jaką jest IBM wzmocni konkurencyjność spółek Grupy i samej Lufthansa Group. Bezpośrednio poprawi to naszą bazę kosztową i otworzy dostęp do najnowszych technologii informatycznych, które pozwolą nam kontynuować digitalizację procesów biznesowych w celu zwiększenia efektywności i zorientowania na klienta – powiedziała Simone Menne, członek zarządu i dyrektor finansowy Lufthansy oraz członek rady nadzorczej Lufthansa System. - Dzięki temu, pracownicy Działu Infrastruktury otrzymają klarowne perspektywy pracy oraz będą mogli brać udział w przyszłym rozwoju technologicznym – kontynuowała Menne.

IBM to jedna z wiodących firm IT na świecie. Pośród wielu kluczowych aspektów, dla których Lufthansa zdecydowała się na współpracę z IBM, jest bogate doświadczenie oraz obecność na całym świecie. Globalny wymiar partnerskiej firmy pozwoli Lufthansie czerpać korzyści ze znaczącej ekonomii skali, różnorodnego doświadczenia w operacjach biznesowych oraz siły innowacji. Jednocześnie, ujednolicenie usług IT w Grupie przyniesie korzyści finansowe. Dzięki temu partnerstwu, Lufthansa zabezpieczy wiedzę i doświadczenie Działu Infrastruktury dla Lufthansa Group oraz około 450 klientów obecnej Lufthansa Systems.

W zależności od aktualnego statusu negocjacji, spodziewa się, że nowy partner przejmie wszystkich, ok. 1400 pracowników Działu Infrastruktury. Oddziały w Kelsterbach i Budapeszcie zostaną utrzymane. Jasne zobowiązania zostały również złożone w odniesieniu do zachowania miejsc pracy w innych oddziałach.

Podział Lufthansa Systems i oficjalne otworzenie nowych spółek ma się odbyć w pierwszym kwartale 2015 roku. Zakończenie sprzedaży infrastruktury planowane jest na 31 marca 2015 roku. W celu zapewnienia niezakłóconych, wysokiej jakości usług dla wszystkich klientów Lufthansy oraz wszystkich zewnętrznych klientów w czasie podziału spółki Lufthansa Systems, wszystkie oddziały już pracują nad osiągnięciem pełnej gotowości w 2015 roku. Wszystkie przygotowania odbywają się zgodnie z planem.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama