Boeing i COMAC przetworzą zużyty olej spożywczy w biopaliwo

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
23 października 2014 17:20
Boeing i Commercial Aircraft Corp. of China (COMAC) otworzyły pokazową placówkę, która będzie przetwarzać zużyty olej spożywczy, popularnie nazywany w Chinach „olejem ściekowym”, w biopaliwo lotnicze. W Chinach można będzie wyprodukować ze zużytego oleju spożywczego 1,8 mld litrów biopaliwa rocznie.
Reklama

- Silna współpraca między Boeingiem a COMAC pomaga naszej branży czynić postępy w kwestii wyzwań związanych z ochroną środowiska, którym żadna firma ani żaden kraj nie są w stanie sprostać samodzielnie - powiedział Ian Thomas, prezes Boeing China. - Pracując wspólnie w celu osiągnięcia obopólnych korzyści odkrywamy innowacyjne sposoby wspierania chińskiego przemysłu lotniczego i tworzenia przyszłości, w której dba się o równowagę ekologiczną.

Boeing i COMAC sponsorują ośrodek, który został nazwany China-U.S. Aviation Biofuel Pilot Project. Będzie on korzystać z technologii opracowanej przez Hangzhou Energy & Engineering Technology Co., Ltd. (HEET) w celu usuwania zanieczyszczeń ze zużytego oleju i jego przetwarzania w paliwo do silników odrzutowych w tempie 650 litrów dziennie. Celem projektu jest ocena możliwości technicznych i kosztów produkcji większych ilości biopaliwa.

Przewiduje się, że produkcja biopaliwa, które zmniejsza emisję dwutlenku węgla o 50 do 80 procent w porównaniu do ropy naftowej, będzie odgrywać kluczową rolę we wspieraniu rozwoju lotnictwa i realizacji celów związanych z ochroną środowiska.

Zgodnie z prognozą Current Market Outlook Boeinga do 2033 r. Chiny będą potrzebować ponad 6000 nowych samolotów aby sprostać szybko rosnącemu popytowi na krajowe i międzynarodowe loty.Boeing i COMAC współpracują od 2012 roku na rzecz wsparcia rozwoju lotnictwa komercyjnego w Chinach. Założone przez obie firmy Aviation Energy Conservation and Emissions Reductions Technology Center w Pekinie współpracuje z chińskimi uniwersytetami i instytucjami badawczymi by poszerzać wiedzę w obszarach pozwalających na podnoszenie wydajności lotnictwa, takich jak lotnicze biopaliwo czy zarządzanie ruchem lotniczym.

Biopaliwo produkowane przez China-U.S. Aviation Biofuel Pilot Project będzie spełniać zatwierdzone w 2011 r. międzynarodowe wymagania dotyczące paliwa do silników odrzutowych wytwarzanego z olejów roślinnych i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Paliwo tego typu zostało już użyte w trakcie ponad 1600 lotów komercyjnych.

komunikat prasowy Boeinga
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama