Plan inwestycyjny dla Balic

23 stycznia 2008 19:53
32 komentarzy
Reklama
Walne zgromadzenie wspólników portu lotniczego Kraków – Balice zatwierdziło dzisiaj (23.01) plan inwestycyjny na lata 2007-2015.

Plan inwestycyjny wskazuje najważniejsze przedsięwzięcia, które mają być zrealizowane w ciągu najbliższych ośmiu lat, a które przyczynią się do rozwoju, zwiększenia możliwości i komfortu korzystania z krakowskiego portu. Wyznaczenie takiego okresu dla planu inwestycyjnego związane jest z jednej strony ze sposobem budżetowania Unii Europejskiej, który obejmuje lata 2007-2013. Z drugiej strony, na dokończenie inwestycji beneficjenci mają jeszcze dwa lata od zakończenia okresu budżetowania, stąd też ramy planu inwestycyjnego zawierają się w latach 2007-2015.

Głównym celem planu inwestycyjnego jest osiągnięcie przepustowości na poziomie wyższym niż przewidywany ruch pasażerski, rozbudowa infrastruktury zmierzającej do poprawy warunków obsługi pasażerów oraz warunków pracy na lotnisku. Istotnym elementem planu inwestycyjnego jest również rozbudowa lotniska od strony operacyjnej (płyta postojowa, droga kołowania) oraz rozwinięcie sektora usług okołolotniskowych (hotel, parking wielopoziomowy). Z zaplanowanych inwestycji gotowa jest już Strażnica Lotniskowej Straży Pożarnej, która została oddana do użytku w maju 2007 roku. Trwają ostatnie prace w Budynku Administracyjno – Technicznym, który ma zostać oddany na wiosnę 2008 roku. W terminie zrealizowano również rozbudowę terminala pasażerskiego, który dostosowany został do wymogów Unii Europejskiej związanych z obsługą ruchu Schengen / NON Schengen. Powierzchnia terminala międzynarodowego powiększyła się tym samym o 5 tys. m². Na początku 2007 roku uruchomiony został osobny terminal krajowy. Przepustowość lotniska powiększyła się do 4 mln pasażerów/rok.

Rozbudowa terminala międzynarodowego pozwoli zwiększyć przepustowości lotniska do 9 mln pasażerów/rok. Prace projektowe finansowane są ze środków programu TEN-T; natomiast na same prace budowlane przeznaczone są fundusze z Programu Operacyjnego Infrastruktura i środowisko. W tych dniach rozpoczął się ostatni etap przetargu na dokumentację projektową nowego terminalu wraz z hotelem. Już w tym roku rozpoczną się natomiast prace związane z budową parkingu wielopoziomowego przed budynkiem terminala międzynarodowego. Nowy obiekt planowany jest na 850 miejsc postojowych dla samochodów osobowych.

Realizacja tych planów, z których znaczna część finansowana lub współfinansowana będzie ze środków Unii Europejskiej, będzie znacznym krokiem w rozwoju krakowskiego lotniska. Zapewni przede wszystkim rozwiązania znacznie wyprzedzające aktualne potrzeby portu, szczególnie w kontekście przepustowości pasażerów. Inwestycje w część operacyjnej pozwolą na szybszą i bardziej profesjonalną obsługę statków powietrznych na ziemi, a równocześnie zapewnią łatwiejsze sterowanie ruchem nawet przy wzmożonej liczbie samolotów chcących w danym czasie operować na lotnisku. Łączny koszt zapisanych w planie inwestycji szacowany jest na poziomie 1 mld złotych.

- Prezentowany plan inwestycyjny jest wyraźnym znakiem, że krakowski port lotniczy zaczyna brać pod uwagę oczekiwania i potrzeby przewoźników - nie tylko te wynikające z codziennej współpracy, ale uwzględniające także nasze perspektywy rozwojowe. Specyfika portu regionalnego wymaga, aby jego infrastruktura spełniała oczekiwania zarówno przewoźników tradycyjnych jak i niskokosztowych. Rozpoczęcie konsultacji planów inwestycyjnych z przewoźnikami dobrze rokuje dla tych zamierzeń. Równocześnie, wsparcie przez władze portu reklam linii lotniczych, będzie dobrym krokiem promującym nowe połączenia z i do Krakowa. Realizacja założeń planu inwestycyjnego i wspomniana wcześniej pomoc umożliwi operowanie na krakowskim lotnisku większej liczbie przewoźników, chociaż kluczowe znaczenie ma tutaj właśnie rozbudowa infrastruktury lotniska. Należy do niej budowa nowego terminalu, rozbudowa płyty postojowej, a przede wszystkim montaż dodatkowych, nowoczesnych pomocy nawigacyjnych. Moim zdaniem szybka ich realizacje przy prognozowanym dalszym wzroście liczby osób korzystających z transportu lotniczego będzie wyraźną zachętą dla przewoźników do rozpoczęcia lub rozszerzenia działalności w Krakowie – komentuje Robert Augustyniak, Austrian Airlines, Przewodniczący Komitetu Przewoźników Lotniczych Lotniska Kraków-Balice.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
bagi 2008-01-24 21:49   
bagi - Profil bagi
No i teraz mi gra wszystko;) PZDR
hamburg 2008-01-24 21:48   
hamburg - Profil hamburg
bagi: oj moj blad zamiast PL mialo byc UE.....:-/
bagi 2008-01-24 21:45   
bagi - Profil bagi
Hamburg: Jeżeli chodziło Ci o innych narodowościach mieszkających!! w Polsce to sorki - pobieżnie zrozumiałem!
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy