×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Najdłuższe trasy świata. 17 godzin w powietrzu


Niemal 17 godzin w samolocie - marzenie czy piekło? Tyle trwa lot z Dallas do Sydney, obsługiwany przez australijskiego Qantasa. To według Flightglobal najdłuższe regularne połączenie na świecie.Serwis Flightglobal zebrał 10 najdłuższych tras świata pod względem dystansu. My przeliczamy kilometry na godziny. 

1. Dallas Fort Worth - Sydney (QF8)

Połączenie obsługiwane airbusem A380 to trasa o długości 13,8 tys. kilometrów. Lot ze Stanów Zjednoczonych trwa według rozkładu 16 godzin i 50 minut. Z uwagi na różnicę czasu godziny startu i lądowania są bardzo dogodne. Wylot z Dallas planowo odbywa się o 21:15, a lądowanie w Sydney o 6:05. Pasażerom w trakcie lotu "ucieka jeden dzień" - według kalendarza rejs trwa 1,5 dnia. Powodem jest to, że po drodze samolot przekracza międzynarodową linię zmiany daty. Lot powrotny jest krótszy o ponad godzinę.

//www.pasazer.com/img/images/airplane/qantas,a380,lhrPB.jpg

2. Johannesburg - Atlanta (DL201)

Połączenie amerykańskich linii Delta Air Lines liczy ok. 250 km mniej niż lot Qantasa. Obsługują je samoloty boeing 777-200LR, a rejs według rozkładu trwa 16 godzin i 20 minut. Z uwagi na stosunkowo niewielką różnicę czasu, różnica między godziną startu i lądowania to ponad pół dnia. Rejs powrotny trwa o ok. 45 minut krócej. 

3. Abu Zabi - Los Angeles (EY171)

Trasę obsługuje Etihad Airways, również wykorzystując boeingi 777-200LR. Ponieważ trasa lotu przebiega niemal całkowicie równoleżnikowo, różnica czasu jest bardzo duża. Dlatego lot z ZEA do Stanów Zjednoczonych to tylko 5,5 godziny na zegarze, ale powrót - ponad doba. Ciekawostką jest to, że rozkładowy czas lotu w obydwie strony jest niemal identyczny i trwa 16 godzin 20 minut lub o 10 minut mniej przy powrocie do Abu Zabi. 

Kolejne miejsca można sprawdzić na stronie Flightglobal. Jako źródło rozkładów wykorzystaliśmy stronę Flight Stats


Do zestawienia warto dodać

najdłuższą trasę obsługiwaną z Polski

Połączenie LOT-u z Warszawy do Chicago to najdłuższa trasa obsługiwana z Polski. Odległość dzieląca obydwa lotniska to 7,5 tys. km - o niemal połowę mniej niż najdłuższe trasy świata (odległość między Dallas a Sydney to niemal 14 tys. km). Według rozkładu boeing 787 Dreamliner polskiej linii potrzebuje na dolot do Chicago 9 godzin 35 minut, a na powrót równe 9 godzin. 

//www.pasazer.com/img/images/airplane/b787-8,lot,sp-lrf,wawPB.jpg
Najdłuższym lotem wykonanym przez polskiego Dreamlinera był bezpośredni lot czarterowy do Antofagasty w Chile. Na pokonanie ponad 12 tys. km potrzebne było aż 14,5 godziny. 

Najdłuższy lot boeinga 737

Ciekawostką jest też trasa Stavanger-Houston obsługiwana przez linię PrivatAir dla SAS-u. To liczące niemal 8 tys. km połączenie wykonuje samolot boeing 737 (w zmodyfikowanej wersji biznesowej wariantu -700, czyli BBJ1). Rejs trwa 10 godzin i 40 minut, a na pokładzie są tylko 44 miejsca w klasie biznes. 

fot. Piotr Bożykgość_9fc95 - Profil
gość_9fc95
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie