Heathrow sprzeda udziały w brytyjskich lotniskach

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
17 października 2014 21:15
Spółka Heathrow Airports Limited, operator największego lotniska w Londynie, ogłosiła sprzedaż udziałów w lotniskach w Aberdeen, Glasgow i Southampton. Za ponad miliard funtów kupi je konsorcjum Ferrovial i Macquarie.
Reklama

Łączna wartość transakcji to 1,048 mld funtów (ok. 5,6 mld zł) obejmuje gotówkę oraz przejęcie długów lotnisk.

Transakcja ma zostać sfinalizowana do stycznia 2015 r. Jej celem jest umożliwienie koncentracji spółki na rozwoju i rozbudowie Heathrow, a także na postępowaniu związanym z planami budowy trzeciego pasa startowego na tym lotnisku.

Lotnisko w Aberdeen, mieście w Szkocji znanym jako ośrodek wydobycia ropy naftowej, to najbardziej ruchliwy na świecie port lotniczy pod względem ruchu helikopterów. Wiąże się to z tranzytami na platformy wiertnicze. Spośród 3,4 mln pasażerów w Aberdeen w zeszłym roku aż 500 tys. korzystało z helikopterów.


Lotnisko w Glasgow to główny port lotniczy w Szkocji. Pracuje na nim 4,5 tys. osób, w tym ponad 400 zatrudnionych bezpośrednio przez lotnisko. W zeszłym roku odprawiono tam 7,4 mln podróżnych.

Port lotniczy w Southampton był wielokrotnie nagradzany za wysoki poziom obsługi pasażerskiej. To ważne lotnisko dla południowej Anglii. W zeszłym roku skorzystało z niego 1,7 mln pasażerów.

fot. Heathrow Airports Limited
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama