×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Etihad zwiększa przychody w III kw.


Przychody linii Etihad Airways wzrosły w trzecim kwartale tego roku o 29 proc. rok do roku do 1,8 mld dolarów amerykańskich (ok. 6 mld zł). O 30 proc. wzrosła liczba pasażerów w tym okresie.


Podane przez Etihad Airways kwartalne wyniki są bardzo pozytywne dla spółki. Pomiędzy lipcem a wrześniem 2014 r. na pokładach samolotów tej linii podróżowało 3,9 mln podróżnych, o niemal milion więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. 

Istotnie wzrósł też ruch cargo. Etihad w trzecim kwartale przewiozły niemal 145 tys. ton ładunków, o 9 proc. więcej niż w tym samym okresie 2013 r. Oferowanie cargo wzrosło rok do roku zaledwie o 1 proc., a oddział Etihad Cargo zanotował 16-proc. poprawę przychodów (do ponad 280 mln dolarów).

Od początku tego roku do końca września Etihad przewiozły 10,5 mln pasażerów i niemal 415 tys. ton ładunków. 


- Nasza koncentracja na wzroście organicznym, porozumieniach code-share i mniejszościowych udziałach w innych liniach nadal przynosi dobre efekty, pomimo ciągłych wyzwań dla branży, takich jak zmienne ceny ropy naftowej, niestabilna sytuacja polityczna i gospodarcza oraz ograniczenia w dostępie do rynków - powiedział cytowany w komunikacie prasowym James Hogan, prezes i dyrektor wykonawczy Etihad Airways. 

Dzięki trasom code-share oraz współpracy z przewoźnikami, w których Etihad Airways ma udziały, przewoźnik zyskał ok. 1,1 mln pasażerów (wzrost o 41 proc. rok do roku) oraz ok. 350 mln dolarów przychodu (ponad jedna czwarta całego przychodu). 

W pierwszej połowie roku linia uruchomiła nowe trasy do Medyny, Dżajpuru, Los Angeles i Zurychu. W trzecim kwartale doszły nowe połączenia do Erywania, Perth i Rzymu, a częstotliwości wzrosły na kolejnych ośmiu kierunkach. W tym roku uruchomione zostaną jeszcze loty do Phuket, San Francisco i Dallas, co zwiększy siatkę połączeń linii z bazą w Abu Zabi do 110 miast. 

Jeszcze w tym roku do floty Etihad Airways mają trafić pierwsze samoloty airbus A380 i boeing B787 Dreamliner.

Arabski przewoźnik zgodnie z podpisaną w sierpniu wstępną umową z Alitalią zainwestuje w tego włoskiego przewoźnika niemal 1,8 mld dolarów (o ile otrzyma odpowiednie zgody), choć część środków będzie pochodziła od innych spółek. 560 mln dolarów zostanie przeznaczonych na zakup 49 proc. akcji Alitalii, 75 proc. akcji spółki kontrolującej program lojalnościowy oraz 5 par slotów na lotnisku Londyn-Heathrow. Inwestycja obejmie też 300 mln dolarów od obecnych udziałowców, niemal 600 mln dolarów na restrukturyzację długu oraz nową pożyczkę w wysokości 300 mln dolarów. 

fot. Dominik Sipinskigość_bf650 - Profil
gość_bf650
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie