Więcej Airbusa w Chinach

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
13 października 2014 20:31
Airbus zawarł wstępne porozumienie z władzami Chin dotyczące lokalizacji zakładu wyposażania wnętrz samolotów A330 w tym kraju. Miałby on powstać w Tianjinie, gdzie jest już chińska linia montażu końcowego samolotów A320.
Reklama

Wstępne porozumienie zostało podpisane podczas wizyty premiera Chin Li Keqianga w Berlinie w ubiegłym tygodniu.

Plany mają związek z nową wersją A330 promowaną przez Airbusa. Wariant A330 Regional ma mieć masę startową zmniejszoną do 199 ton i zagęszczony układ siedzeń w kabinie, a także nieco słabsze silniki. Europejski producent liczy, że z uwagi na gwałtownie rosnącą liczbę pasażerów na trasach krajowych w Chinach i ograniczenia przepustowości, coraz częściej nawet na krótkich trasach będą wykorzystywane samoloty szerokokadłubowe, które przy dobrym wypełnieniu mogą być tańsze na miejsce niż wąskokadłubowe.

W trakcie wizyty chińskiego premiera podpisany został też kontrakt na sprzedaż 70 samolotów z rodziny A320. Na razie nie wiadomo, do których dokładnie linii trafią maszyny, ponieważ zakupu dokonała centralna agencja zakupowa China Aviation Supplies. Zamówienie jest warte według cen katalogowych niemal 7 mld dolarów i zapewni Airbusowi prawie 50-proc. udział w chińskim rynku samolotów.

Wcześniej w tym roku na kolejnych 10 lat przedłużono umowę na montaż końcowy airbusów A320 (w wersjach ceo i neo) w Tianjin. Obecne porozumienie zakłada, że samoloty te będą montowane w tym mieście co najmniej do 2025 r.

Nowy zakład ma być mniej zaawansowany niż linia montażu w Tianijn. Samoloty A330 będą dostarczane do Chin tylko w celu instalacji wyposażenia kabiny. Prawdopodobnie, podobnie jak ma to miejsce z maszynami montowanymi w Państwie Środka, zakład będzie wyposażał A330 głównie na lokalny rynek.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama