Wniosek o kontrolę NIK ws. Eurolotu i 4You Airlines
Posłowie PiS składają wniosek o kontrolę Najwyższej Izby Kontroli w
sprawie zaangażowania Eurolotu w działalność 4You Airlines. Jest też wniosek o
nadzwyczajne posiedzenie sejmowej komisji Skarbu Państwa w tej sprawie.
Reklama
- Sprawa do złudzenia przypomina aferę związaną z Amber Gold. 4You Airlines przypominają lotniczą piramidę finansową. Pasażerom zostały sprzedane bilety na loty, które się nie odbyły. Różnica między Amber Gold a 4You Airlines polega na tym, na niekorzyść obecnej sytuacji, że w pewnym momencie uwikłani w nią byli przedstawiciele spółki państwowej - powiedział Mariusz Błaszczak, szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.
Posłowie tej partii chcą, by NIK ocenił warunki, na jakich Eurolot zaangażował się we współpracę z 4You Airlines. Firma z Radomia, która obiecywała regularne loty z Łodzi i Rzeszowa od 3 listopada, sprzedała kilka tysięcy biletów, po czym straciła płynność finansową i zrezygnowała z planów. Nie wiadomo, czy zgodnie z zapowiedziami niedoszli pasażerowie otrzymują swoje pieniądze z powrotem.
Latem tego roku spółka 4You Airlines wykonywała działalność w obszarze połączeń czarterowych. Jej założyciele, właściciele radomskiego biura podróży Alfa Star, nawiązali współpracę z Eurolotem. Ponieważ 4You Airlines nie miały żadnych certyfikatów ani koncesji, połączenia formalnie obsługiwał Eurolot. Państwowy przewoźnik był też odpowiedzialny za wynajem trzech wysłużonych airbusów A320 od ukraińskiej linii YanAir.
Choć Eurolot twierdzi, że na połączeniach miał stałą marżę i był to opłacalny interes, nieoficjalne informacje z branży wskazują na pozostawione przez 4You Airlines długi.
Posłowie PiS-u chcą, by całą tę sytuację zbadał NIK, a także, by przyjrzeli się temu posłowie na nadzwyczajnym posiedzeniu komisji Skarbu Państwa.
- Tak naprawdę te samoloty latały pod szyldem Eurolotu i na tablicach odlotów widniały jako Eurolot - podkreślił na konferencji prasowej Adam Kwiatkowski, poseł PiS.
Dodał, że LOT również oferuje połączenia czarterowe, więc miało miejsce działanie konkurencyjne dwóch państwowych przewoźników lotniczych. Zauważył, że nie wiadomo, czy po działalności 4You nie pozostały długi zarówno na lotniskach, jak i w Eurolocie.
Kwiatkowski zwrócił także uwagę, że Eurolot przekazując swoje know how firmie 4You Airlines uczestniczył w tworzeniu konkurencji nie tylko dla LOT-u, ale także dla samego Eurolotu, który również wykonuje połączenia z polskich portów regionalnych. Wyraził też zdumienie, że spółka mimo braku certyfikatu i koncesji mogła przez kilka tygodni kontynuować sprzedaż biletów.
- Chcemy, żeby Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, czy działania podejmowane przez zarząd Eurolotu były legalne, rzetelne, celowe i gospodarne - podkreślił Maciej Małecki z PiS-u. - Zwracamy uwagę nie tylko na straty finansowe Eurolotu, ale także na trudne do oszacowania straty wizerunkowe oraz bezpieczeństwo pasażerów.
Małecki zauważył, że Eurolot zawarł umowę z firmą nieposiadającą samolotów, finansów ani dokumentacji.
Czy nie doszło do oszustwa ze strony właścicieli 4You Airlines sprawdza też na wniosek UOKiK-u prokuratura.